Komentāri

Jau gandrīz aizmirsies laiks, kad lielos iepirkumu maisiņus pie kasēm veikali dalīja bez maksas. Toreiz sašutumu radīja sistēma, pie kuras tagad jau pierasts, ka par maisiņu jāmaksā. Bez maksas gan joprojām pieejami mazie polietilēna maisiņi – tie, kas atrodami pie dārzeņu un sveramo preču stendiem. Vides aktīvisti ir pārliecināti, ka cilvēki tos lieto bez mēra, tāpēc pircējiem jāliek maksāt arī par tiem.

Mazo maisiņu stendu rotā uzraksts: ”Vai tiešām Jums ir vajadzīgs vēl viens maisiņš?” Lielākā daļa pircēju to gan droši vien nav pamanījuši. Maisiņi tur nolikti viņu ērtībām, lai tomāti un āboli neripotu pa grozu. Taču, kā zināms, ekonomikā nav tāda jēdziena ”bez maksas”. Arī par šiem maisiņiem veikali maksā, turklāt pat vairāk nekā par lielajiem. Šobrīd Latvijā par maisiņiem līdz trim gramiem nodoklis ir 3,70€/kg, par smagākiem – 1,14€/kg. Vides aktīvistu acīs tas ir par maz. Biedrības Zaļā brīvība vadītājs Jānis Brizga uzskata, ka jāceļ ne tikai nodoklis, bet arī sistēma, kas par to maksā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jānis Brizga, biedrības Zaļā brīvība vadītājs:
Maksājums par maisiņu ir jāpārliek uz gala patērētājiem, pircējiem. Kad katrs redzēs, ka papildus jāmaksā kaut vai viens cents, tas liks aizdomāties, vai maisiņš tiešām vajadzīgs.

Vides aizstāvju pusē ir arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kura jau šobrīd strādā pie likmes paaugstināšanas, tomēr – cik tieši jau drīzumā varētu nākties maksāt par polietilēna maisiņiem, ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) vēl nemācēja teikt: ”Par cipariem nerunāsim, bet ir skaidrs, ka gatavojam arī dabas resursu nodokļa paaugstināšanu.”

Foto

Par cik dārgāk?

Kamēr skaidrības nav ministrijā, arī veikalos vēl nevar pateikt, par cik un vai vispār pieaugs maisiņu cena. Tiesa gan, neviena no lielajām veikalu ķēdēm nevēlas sagādāt neērtības pircējiem, jo tas kaitētu biznesam. Tāpēc tiek meklēts kompromiss starp draudzīgumu videi, nodokļu nomaksu un pircēju labsajūtu.

Zane Udrase, veikalu ķēdes Maxima pārstāve:
Cilvēkiem ir nepieciešams iepakot savas preces. Kur varam, lielākajos veikalos jau tinam preces papīrā, bet mums ir svarīgi, lai cilvēkiem būtu ērti preces aiznest mājās.

Jau šobrīd pie kases redzami pircēji (pārsvarā – pircējas), kas no somas izvelk jau vairākkārt lietotus maisiņus vai pat izšuvumiem rotātas kulītes. Eiropas Komisijas apkopotie dati gan liecina, ka tādu tomēr ir mazākumā. Latvijā plastmasas maisiņu lietojums esot no augstākajiem visā Eiropas Savienībā, turklāt pie mums atkritumu šķirošana un pārstrāde tikai tagad sāk attīstīties.

Vides aizstāvis Brizga skaidro, ka centieni samazināt polietilēna lietojumu kļuvuši par vienu no centrālajām vides draugu rūpēm. Problēma gan nav maisiņu lietošana kā tāda, bet gan to nonākšana apkārtējā vidē.

Jānis Brizga, biedrības Zaļā brīvība vadītājs:
Tā problēma ir, ka maisiņi noārdoties rada mikrodaļiņas, kas nonāk vidē un ūdeņos. Tas kļuvis par vienu no galvenajiem draudiem pasaules jūrās un okeānos.

Ar laiku vides aizstāvji labprāt redzētu, ka maisiņš pie mums maksā tikpat, cik Dānijā vai Anglijā – ap 10 centiem gabalā.

Video

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl