Plāno mainīt likumu, lai laulātais gadu varētu saņemt 50% no aizgājēja pensijas

1 komentārs

Lai mazinātu veco ļaužu nabadzību, Latvijai ir būtiski jāpalielina minimālo pensiju apmērs. Tā teikts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izvērtējumā par Latvijas pensiju sistēmu. Labklājības ministrija rekomendācijas sākusi vērtēt. Tikmēr Saeima gatavojas palielināt palīdzību pensionāriem, ja ir zaudēts laulātais. Arī tas ir viens no starptautiskās organizācijas ieteikumiem.

OECD ir sniegusi vairākas rekomendācijas, kā uzlabot Latvijas pensiju sistēmu. Viena no tām ir aicinājums sniegt lielāku atbalstu pensionāriem, kuri ir zaudējuši laulāto. Šāds risinājums nonācis Saeimas Sociālo lietu komisijas darba kārtībā.

Deputāti vienojušies sagatavot izmaiņas likumā, kas paredzētu, ka laulātais gadu varētu saņemt 50% no aizgājēja pensijas. Deputātu ieskatā, tas ļautu mazināt smago finansiālo situāciju, kāda pensionāriem mēdz rasties, zaudējot laulāto.

Andrejs Klementjevs
Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāts, “Saskaņa”

Vīrieši dzīvo mazāk, bet saņem vairāk. Un, ja viņš nomirst, skaidrs, ka ģimenes kopīgajam budžetam tas ir liels trieciens.

Hosams Abu Meri
Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāts, “Vienotība”

Ja viņam ir māja vai liels dzīvoklis, cilvēkam nav iespējams viena vai divu mēnešu laikā mainīt savu dzīvi. Līdz ar to ir nepieciešams laiks, kamēr var pārdot to lielo dzīvokli, dabūt mazāku dzīvokli vai māju pārdot.

Plānotās izmaiņas, kas varētu stāties spēkā nākamgad, atbalsta Tiesībsarga birojs un Labklājības ministrija.

Karina Ploka
Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre, “Vienotība”

Tas ir bijis tas jautājums, ko mēs esam sapratuši, ka tas ir viens no pirmajiem, kas būtu jārisina.

Savukārt piesardzīga ir Finanšu ministrija, norādot, ka pagaidām nav zināms, vai valsts budžets varēs atļauties papildu izdevumus.

Taisa Trubača
Finanšu ministrijas Budžeta departamenta direktore

Neapšaubot svarīgumu, Finanšu ministrija tomēr grib vērst uzmanību uz to, ka šādiem priekšlikumiem, protams, ir negatīva ietekme uz budžetu. Ir nepieciešami papildu izdevumi.

Cik liels finansējums būs nepieciešams valsts budžetā, vēl tiek rēķināts, bet deputāti lēš, ka jaunais risinājums ļaus atslogot sociālo pabalstu budžetu pašvaldībās.

Romualds Ražuks
Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāts, “Vienotība”

Es domāju, finansiāli tas attaisnosies, jo nebūs tik daudz trūcīgo personu. Nevajadzēs maksāt pabalstus sociālā veidā.

Sociālo lietu komisijas lēmums sākt gatavot likuma izmaiņas bija vienbalsīgs.

1 komentārs