Šadurskis ieplānojis grandiozu reformu! Plāno likvidēt 15 internātskolas

6 komentāri
Šadurskis ieplānojis grandiozu reformu! Plāno likvidēt 15 internātskolas
AUTORS: LETA

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis iecerējis grandiozu internātskolu reformu. Skolas gaitas bērni turpinātu vispārizglītojošās izglītības iestādēs. Ideja izraisījusi asu reakciju. Daudz neskaidrību un iebildumu ir pašvaldībām.

Internātskolas gaida audits

Patlaban Latvijas internātskolās mācās aptuveni 3 300 bērnu. Vairākums no viņiem ir bāreņi, kuri dzīvo bērnunamos. Bērnunamu vadītāji izvēlas mazos sūtīt uz internātskolām, nevis uz vispārizglītojošām mācību iestādēm. Izglītības ministrijā ir aizdomas, ka par šo bērnu izglītošanu tiek pārmaksāts.

”Finansējums par šo bērnu no valsts budžeta nonāk dubultā. Pirmkārt, uz bērnunamu, bet, ja bērns mācās no pirmdienas līdz piektdienai internātskolā, arī uz internātskolu. Tiesībsarga rīcībā ir fakti par negodprātīgu rīcību, ka šādi tas notiek un ne bērna interesēs,” situāciju raksturo izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

Lai pārbaudītu finanšu plūsmu, tuvākajā laikā internātskolās sāksies audits. Izglītības ministrs neizslēdz, ka pēc rezultātu saņemšanas nāksies vērsties tiesībsargājošās iestādēs.

Speciālās internātskolas saglabās

Internātskolu reorganizācija sāksies pēc nākamā mācību gada. Paredzēts slēgt 15 šāda tipa skolas, izņemot speciālās internātskolas. Šadurska plāns paredz visiem šiem bērniem nodrošināt iespēju mācīties vispārizglītojošās skolās, stiprinot šajās mācību iestādēs sociālā pedagoga un psihologa dienestu.

”Mums ir jāizdara absolūti viss, ko mēs varam izdarīt, lai šie bērni kontaktētos ar saviem vienaudžiem, lai viņi saprastu un redzētu klātienē ģimenes dzīves modeli, lai viņu bērni nebūtu nākamie bērnu namu klienti,” piebilda Šadurskis.

Pašvaldības bažīgas

Internātskolās ne visi bērni ir bāreņi, bet arī mazuļi no nelabvēlīgām ģimenēm. Tiesībsargs, kurš atbalsta pārdomātu, nevis mehānisku internātskolu reformu, skatās pašvaldību virzienā, norāda, ka vietvarām ir jārūpējas par šīm ģimenēm.

”Jau šobrīd likumā ir noteikts un tā ir pašvaldības autonomā funkcija – darbs ar ģimeni, kas netiek paši galā. Tā, lai nebūtu bērns jāsūta uz bērnu namu vai internātskolu. Pašvaldībām ir jāpiesaista psihologi, sociālie darbinieki,” norāda Tiesībsargs Juris Jansons.

Daudz iebildumu un neskaidrību ir pašvaldībām. Vietvarās uzskata, ka reforma nav līdz galam pārdomāta.

”Mēs aicinām pie sarunu galda, mēs aicinām novērtēt katru skolu, mēs aicinām novērtēt, kas notiks un novērtēt kas ir labākais bērniem,” uzsver Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure.

Šadurskis piebilda, ka nākamgad internātskolas strādās ierastā režīmā. Par reorganizāciju vēl paredzētas diskusijas.

Video