Plāno ierobežot maksimāli atļaujamos zāļu piecenojumus

3 komentāri

Zāļu lieltirgotavas un aptiekas izmanto maksimāli atļautās iespējas veikt piecenojumus, – tā liecina Veselības ministrijas monitorings. Lai gala patērētājam – pacientam – tomēr samazinātu izdevumus, pēc mēneša ministrija nākšot klajā ar priekšlikumiem, kas ierobežotu lieltirgotavas vai aptiekas.

Valsts noteiktie maksimāli atļautie uzcenojumu griesti, ko zāļu lieltirgotavas un aptiekas drīkst pielikt klāt ražotāja zāļu cenai, Latvijā ir augstāki nekā Lietuvā un Igaunijā, tāpēc daudzi medikamenti pie mums esot par 10% līdz 20% dārgāki. Veselības ministre tagad vēlas samazināt atļauto piecenojumu apmērus. Par cik, vēl netiek atklāts. Tāpat arī nav skaidrs – ierobežos tikai lieltirgotavas vai arī aptiekas.

Zāļu lieltirgotavas un to asociācija, kā arī aptieku asociācija šobrīd atturas no komentāriem, kamēr Veselības ministrija nav atklājusi konkrētus skaitļus. Tie varētu būt pēc mēneša. Tikmēr zāļu ražotāji atbalsta lieltirgotavu un aptieku ierobežošanu. Sevišķi situācijās, ka ražotāji piegādā lieltirgotavām medikamentus ar atlaidēm, bet pircējam aptiekā cena tāpat neesot zemāka.

Zāļu ražotāji uzskata – cenas aptiekās varētu būt vēl krietni zemākas, ja tiktu sperts radikāls solis – valsts izveidotu savu zāļu lieltirgotavu, kurā administrēt visus kompensējamos un recepšu medikamentus. Tādējādi varētu apiet privātās lieltirgotavas.

Zāļu lieltirgotavām pērn apgrozījums bija vairāk nekā pusmiljards eiro – 513 miljoni, un tas ir par 9% vairāk nekā gadu iepriekš. Taču Veselības ministrijā skaidro – bez lieltirgotavām ir vēl citas iespējas, kā samazināt zāļu cenas aptiekās. Lai arī PVN 12% ir augstākais Eiropā, tomēr maz ticams, ka tam ķersies klāt. Vairāk ticama esot iespēja, ka būtiski tiks palielināts valsts kompensējamo medikamentu skaitu.