Komentāri

Saeima gatavojas būtiski ierobežot enerģijas dzērienu tirdzniecību un reklamēšanu. Visasākās debates izvērsušās par ieceri aizliegt enerģijas dzērienu pārdošanu nepilngadīgām personām un ierobežot produkcijas reklamēšanu vietējos medijos.

Likumprojekts guvis arī starptautisku ievērību – enerģijas dzērienu lobijs Eiropā brīdina Latvijas valsti par iespējamu tiesvedību.

Plāni par enerģijas dzērienu pārdošanas un reklamēšanas ierobežojumiem Saeimā cirkulē jau vairākus gadus. Taču līdz pat šim brīdim Enerģijas dzērienu aprites likumprojekts nav pieņemts.

Veselības ministrijā akcentē, ka ilgāk vairs nevar vilcināties, jo šie saldinātie dzērieni nelabvēlīgi ietekmē veselību, un primārais uzdevums ir pasargāt bērnus.

Veselības ministrijā atbalsta kardinālus ierobežojumus – aizliegt enerģijas dzērienu tirdzniecību nepilngadīgām personām, aizliegt enerģijas dzērienu dalīšanu bez maksas dažādos pasākumos, aizliegt šīs produkcijas reklamēšanu televīzijā bērniem domātu raidījumu pauzēs, aizliegt reklamēšanu jauniešiem domātā presē.

Ierosinājums par reklāmas ierobežojumiem Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdē izraisīja visasākās debates.

Pret enerģijas dzērienu aprites likumprojektu iebilst arī Darba devēju konfederācijā. Priekšlikumi esot nesamērīgi un uzņēmējdarbībai nelabvēlīgi.

Neesot pierādīta arī šo dzērienu nelabvēlīgā ietekme uz veselību. Asociācijas ”Enerģijas dzērieni Eiropā” vadītājs jau brīdinājis Latviju par tiesvedību, ja Saeima šādu likumu pieņems. Parlamentā gan tiesu darbus uzskata par maz ticamiem.

Lietuvā ar likuma spēku jau ir aizliegta enerģijas dzērienu tirdzniecība nepilngadīgām personām. Izskanējis, ka tuvākajā laikā šo lēmumu plānots apstrīdēt Eiropas Kopienu tiesā. Tikmēr Latvijā likumprojektu tuvākajā laikā Saeima skatīs otrajā lasījumā.

Lasi vēl