Pirmo reizi Latvijā tiks kartēts mikroplastmasas piesārņojums pludmales smiltīs

1 komentārs
Pirmo reizi Latvijā tiks kartēts mikroplastmasas piesārņojums pludmales smiltīs
KASPARS KRAFTS, F64

Studenšu korporācija “Selga” un Latvijas Hidroekoloģijas institūts (LHI) kopīgiem spēkiem īstenos projektu, lai pirmo reizi Latvijā izpētītu un kartētu, kāds ir mikroplastmasas piesārņojums piekrastes smiltīs Baltijas jūras piekrastē visā tās garumā no Papes līdz Ainažiem, aģentūru LETA informēja LHI pētniece Inta Dimante-Deimantoviča.

Viņa skaidroja, ka arvien vairāk dabā ir jūtama cilvēka ietekme kā sekas rūpniecības un tehnoloģiju attīstībai. Piesārņojumam, kura izcelsme ir sauszeme, ir tendence nonākt un uzkrāties tieši jūras ekosistēmā. Pēdējās dekādes viena no aktuālākajām problēmām ir neredzamais piesārņojums, ko izraisa mikroplastmasas uzkrāšanās vidē.

Dimante-Deimantoviča skaidroja, ka lai informētu Latvijas sabiedrību par plastmasas ietekmi uz vidi, ir nepieciešams iegūt kvalitatīvus un pētniecībā balstītus datus. Pašlaik pietrūkst precīzas un visaptverošas informācijas par mikroskopisko plastmasas daļiņu piesārņojumu Latvijas pludmalēs. Informācijas kampaņām un tālākām pētniecības aktivitātēm ir svarīgi apzināt, kāds ir sākotnējais stāvoklis.

Tāpēc jūnijā, jūlijā un augustā katru nedēļu notiks paraugu ievākšana 25 Latvijas pludmalēs. Interesenti var pievienoties šajā aktivitātē, piesakoties LHI. Aktivitāte notiek ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos drošības nosacījumus, sacīja LHI pārstāve.

Viņa skaidroja, ka tiks ievāktas, sijātas un skalotas smiltis, tālāk tās tiks apstrādātas laboratorijā, lai noteiktu, kādas un cik daudz tur ir mikroplastmasas daļiņas. Pirmo paraugu apstrāde liecina, ka mikroplastmasa pludmales smiltīs ir gan putuplasta gabaliņu, gan sintētisko šķiedru veidā.

Rezultāti būs pieejami LHI mājaslapā šā gada nogalē, un ar tiem varēs iepazīties ikviens ieinteresēts sabiedrības pārstāvis, tie arī kalpos par sākuma datiem mikroplastmasas piesārņojuma monitoringam Latvijā.

Savukārt studenšu korporācija “Selga” savas jubilejas laikā organizēs dažādus izglītojošus pasākumus, rosinot diskusiju par to, ka nepieciešams pārskatīt savus ikdienas paradumus.

Pētījums tiek finansēts no “Selga” ziedojumiem, kā arī sniegts LHI tehniskais atbalsts.

1 komentārs