Komentāri

Lāčplēša dienā pie skatītājiem nonākusi dokumentālā filma, kas stāsta par maz zināmiem un skaudriem Latvijas vēstures notikumiem.

Zedelgema – tāds ir dokumentālās filmas nosaukums un tā sauca karagūstekņu nometni Beļģijā, kurā pēc otrā pasaules kara beigām nonāca tūkstošiem latviešu leģionāru. Rietumu sabiedroto gūstā nonākušo karavīru likteņus dokumentējis Okupācijas muzejs.
Zedelgema stāsta par Latviešu tautas vēstures nodaļu, kas līdz šim maz atspoguļota.

Otrā pasaules kara beigās, bailēs no padomju represijām vācu leģionā iesauktie latviešu karavīri centās nokļūt līdz Rietumvācijai, lai padotos sabiedroto spēkiem. Tie kuriem tas izdevās sākotnēji bija izvietoti dažādās nometnēs visā Vācijā.

as arī izdevās un vairāk nekā 11 000 leģionāru nonāca bijušajās Beļģijas armijas munīcijas noliktavās Zedelgemā. Tur viņi pavadīja astoņus mēnešus, kamēr izgāja filtrācijas procesu.

Virsnieku aprēķins attaisnojās – uz padomju okupēto teritoriju atpakaļ tika nosūtīti tikai daži simti leģionāru, kuri paši to vēlējās. Pārējie pēc atbrīvošanas izklīda pa brīvajām rietumvalstīm. Tomēr arī rietumos palikušajiem dzīve gūstekņu nometnē nebija nekāda medusmaize.

Beļģu sargi leģionārus uzskatīja par vācu līdzskrējējiem, tādēļ izturējās pret gūstekņiem ar ienaidu un nicību.

Par spīti grūtībām, Zedelgemā ieslodzītajiem bija visai liela sadzīves brīvība. Latviešu karagūstekņi izdevuši paši savas avīzes un žurnālus, dziedājuši korī, rakstījuši dzeju.  Uz 18. novembri kāds pat izgatavojis Brīvības pieminekļa maketu. Tieši Zedelgemā dibināta viena no atpazīstamākajām trimdas latviešu organizācijām Daugavas vanagi.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl