Pirmie zaļumi var būt bīstami! Ik gadu ar tiem saindējas desmitiem cilvēku

Komentāri

Mežos un pļavās jau parādās pirmie zaļumi, kurus daudzi steidz izmantot ēšanai – gatavojot salātus vai zaļos kokteiļus. Taču katru pavasari pie toksikologiem vēršas pacienti ar saindēšanas pazīmēm pēc tam, kad uzturā lietoti nepazīstami dzinumi un pumpuri.

Veģetāriete un veģetārā uztura skolas vadītāja Dita Lase dodas uz mežu un piemājas pļavu pirmo veselīgo dzinumu meklējumos.

Pavasarī Dita pievieno saviem ēdieniem pienenes, lakšus, gārsu, tomēr ir augi, kas ir līdzīgi ēdamajiem, bet īstenībā ir indīgi un no tiem ir jāuzmanās.

Foto

Uztura speciālisti iesaka iepazīt augus un lietot tos uzturā, jo pavasarī, kad organisms ir novājināts, tas esot ļoti svarīgi, bet ēdot tikai tāpēc, ka zaļš, nepareizi.

Ik pavasarī Toksikoloģijas un sepses klīnikā nonāk vairāki pacienti, kuri lietojuši uzturā dažādus indīgus dzinumus un citus dabā pieejamos zaļumus.

Pasaulē ir sastopamas aptuveni 10 tūkstoši indīgo augu, par laimi, Latvijā indīgo augu sugu skaits ir ap 100. Šopavasar, par laimi, neviens cilvēks nav saindējies.

Kaitīgās vielas var atrasties dažādās augu daļās – saknēs, stumbros, lapās, ziedos un pat sēklās. Latvijā inde vairāk uzkrājas ēnainās vietās sakuplojušajos augos.

Pēdējos gados interneta vietnēs publicē brīnumainas receptes, kurās stipri iedarbīgu augu devas pārsniegtas 10 un pat 20 reizes, tā atzīst speciālisti. Viņi iesaka zaļā dzīvesveida piekritējiem vispirms kritiski izvērtēt receptēs iekļautos norādījumus.

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl