Pirmie analīžu rezultāti: indīgais šķīdums, ar ko nolaistītas ceļmalas Zemgalē, nācis no ”Biolar” ķīmiskās rūpnīcas

5 komentāri

Iegūta lielāka skaidrība par piesārņotajām Zemgales ceļmalām. Analīžu rezultāti rāda, ka indīgais šķīdums, ar ko nolaistītas ceļa malas vairākos Zemgales novados, nācis no ķīmiskās rūpnīcas ”Biolar”. To TV3 Ziņām apliecināja Valsts vides dienests (VVD), kas nule kā saņēmis pirmos rezultātus.

Pilnīgāka aina radīsies nedēļas, divu laikā. “Biolar” savu vainu noliedz, tomēr VVD cer, ka uzņēmums, kam noteikts brīdinājums par pārkāpumiem bīstamo atkritumu apsaimniekošanā, nāks pretī piesārņoto vietu satīrīšanā.

Ķimikālija, kas tonnām izgāzta ceļa malā, ir ketazīns un Latvijā ir tikai viena rūpnīca, kur to ražo – Olaines ķīmiskās rūpnīca ”Biolar”. Vides dienests saņēmis pirmos analīžu rezultātus, kas apliecinot, ka indīgais šķīdums nācis tieši no turienes.

“Uz šo brīdi vairāk nav šaubu, ka esošajā mašīnā izlietais šķidrums ir identisks tam, kas atrodas “Biolar”, Olainē,” saka VVD Jelgavas pārvaldes direktors Hārdijs Verbelis.

Pagājušas jau vairākas nedēļas kopš noziegums pastrādāts, lai gan gaismā tas nāca vien pagājušajā nedēļā, kad vietējie sākuši sūdzēties par ķīmisku smaku.

“Smaka bija jūtama, kā jau pēc indes. Man arī galvassāpes parādījās. Tā jau nav labi, ka indē cilvēkus un dzīvnieciņus izindē,” norāda vietējā iedzīvotāja Gundega.

Neģēlis bija paguvis no ķīmiskajiem atkritumiem atbrīvoties vismaz 18 vietās Jelgavas, Ozolnieku, Bauskas, Rundāles un Tērvetes novadā.

Piesārņotājs Zemgales ceļmalas nolēja vairāku kilometru garumā, līdz viņu darbībā pieķēra Emburgas apkaimē, kur viņš metās bēgt, taču panākts un aizturēts. Pašlaik ar neapbruņotu aci par pastrādāto ļaunprātību nekas neliecina.

Persona, kas pašlaik ir apcietināta, dažviet vielu ārā lējusi no braucošas automašīnas, citviet – apstājusies un izlējusi to vienā punktā. Šajās vietās pēdas acīmredzamas, piemēram, ceļa posmā Jelgava-Iecava redzami trīs izdeguši zāles laukumi, turklāt inde jau iedarbojusies uz blakus augošajiem bērziem.

“Jāmēģina kaut kā savākt to visu, kas to sadarīts. Rūpnīcas vadību aicinās uz dienestu un mēģinās vienoties par sanācijas darbiem,” norāda VVD pārstāvis.

Vides dienests, veicot pārbaudes minētajā uzņēmumā, pamanījis arī pārkāpumus bīstamo atkritumu apsaimniekošanā un brīdinājis kļūdas līdz septembrim labot. Ja to nedarīs, iespējama daļēja darbības apturēšana – porofora ražošanas pārtraukšana.

“Bīstamie atkritumi šajā rūpnīcā ir daudz lielākā apjomā nekā dienesta izsniegtajā atļaujā tas ir paredzēts. Arī uzglabāšana un utilizēšana nenotiek tā, ka tas ir paredzēts,” teic VVD pārstāve Maruta Bukleviča.

”Biolar” savu vainu indīgā šķīduma izliešanā noliedz un sola izvērtēt reputācijai nodarīto kaitējumu. Rakstiskā atbildē tas arī norāda, ka vēl analizē no VVD saņemto ziņojumu.

“Varu apliecināt, ka ziņojuma saturā redzam neprecizitātes un kļūdas, par ko noteikti informēsim Vides dienestu pēc pilnīgas ziņojuma izvērtēšanas un paskaidrojumu noformēšanas. Piebildīšu, ka Vides dienests veic regulāru Biolars darbības uzraudzību un tās pārbaudes (piemēram, šī gada 14. maijā tika veikta uzņēmuma kompleksā pārbaude, kurā piedalās Vides dienests [..]), tāpēc, ziņojumā minētie pārkāpumi rada zināmu izbrīnu un norāda uz tajā esošām kļūdām,” raksta “Biolar” juridiskā departamenta vadītājs Jēkabs Leiškalns.

Kriminālprocesā par vides piesārņošanu uzņēmumam nav piemērots statuss. Neoficiāli izskan, ka šķīdumu varētu būt izlaistījis cits uzņēmums, kurš iesaistīts rūpnīcas atkritumu apsaimniekošanā.

Tikmēr vides dienests izplatījis aicinājumu skartās apkaimes iedzīvotājiem nelietot akas ūdeni – lai gan neesot manīts, ka inde nonākusi gruntsūdeņos, piesardzība jāievēro.