Pirmās prognozes: ar kādu laiku varam rēķināties šovasar?

Pievienot komentāru
Pirmās prognozes: ar kādu laiku varam rēķināties šovasar?
Foto: f64

Ir patīkami apzināties, ka vasara vairs nav aiz kalniem. Lai arī precīzas prognozes šajos platuma grādos izteikt var būt riskanta padarīšana, jau šobrīd ir ieskicējušās pāris tendences, kas sniedz ieskatu par to, kāds laiks gaidāms šovasar.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa vērš uzmanību, ka iezīmēt ilgtermiņa laika prognozi šajos platuma grādos mūsu reģionam ir visai nepateicīgs darbs – Ziemeļeiropa ir viens no tiem retajiem reģioniem pasaulē, kur laikapstākļus sezonas griezumā prognozēt ir visgrūtāk.

Šā iemesla dēļ meteorologu sniegtā informācija pārsvarā ir vispārīga, jo izteiktas korelācijas laikapstākļu ziņā salīdzinājumā ar citiem reģioniem šeit nav novērojamas. Mūsu pusē laikapstākļus pārsvarā nosaka tā sauktās rietumu gaisa masu plūsmas un ciklonu darbība, kas veidojas virs Atlantijas okeāna un pārvietojas pāri Ziemeļeiropai uz austrumiem.

Runājot par šā brīža prognozēm attiecībā uz siltajiem mēnešiem, LVĢMC pārstāve norāda, ka pagaidām nav pamata lolot cerības par karstu, sausu un saulainu vasaru ilgstošā periodā. Varētu attīstīties ierastais scenārijs, ka vasaras sākums ir vēsāks un lietaināks – pagaidām maijs un jūnijs nesolās būt ļoti silti vai karsti mēneši. Lielāka iespējamība, ka temperatūra šajā laikā būs ap vai zem normas mēneša griezumā. Tāpat jūnijs varētu būt vasaras mitrākais mēnesis.

Stabilāki siltāki un vasarīgāki laika apstākļi varētu iestāties jūlijā un augustā. Saskaņā ar klimatiskajiem datiem, jūlijs ierasti ir siltākais mēnesis vasarā un par to liecina arī šī brīža prognozes. Atskatoties vēsturē, vissiltākais laiks jūlijā kopumā Latvijā bija 2010. gadā, tad mēneša vidējā gaisa temperatūra vidēji valstī bija +21,5 grādi. Attiecībā uz nokrišņiem, jūlijam un augustam pagaidām tiek prognozēts to daudzums ap vai zem normas.

Sinoptiķe gan aicina iedzīvotājus nedusmoties uz laika apstākļiem un pieņemt tos, kādi tie ir: “Mēs varam adaptēties laikapstākļiem, bet nevaram tos mainīt.”