“Pirmā doma – noteikti būs jārīko iedzīvotāju evakuācija!” Baldonē sašutuši par atrastajām ķīmiskajām vielām

7 komentāri
“Pirmā doma – noteikti būs jārīko iedzīvotāju evakuācija!” Baldonē sašutuši par atrastajām ķīmiskajām vielām
IEVA VĀRNA, LNT ZIŅAS

Operatīvie dienesti piektdien pēcpusdienā novērsuši apdraudējumu videi un Baldones iedzīvotājiem, ko radīja Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta teritorijā atrastās bīstamās ķīmiskās vielas.

Sūdzības par nepatīkamu smaku Baldones novada Riekstukalna apkaimē glābšanas dienesti no vietējiem iedzīvotājiem, saņēma vēl ceturtdienas vakarā. Apsekojot teritoriju, dienesti LU Astronomijas institūta teritorijā uzgāja kopumā 37 mucas ar nezināmas izcelsmes bīstamām vielām.

Piektdien bijušās LU observatorijas teritorijā valdīja liela rosība. Atkritumu apsaimniekotājs ”BAO” kopā ar vides dienesta, vides ģeoloģijas ekspertiem un kriminālpoliciju pusdienlaikā uzsāka teritorijas attīrīšanu. Baldones novada pašvaldības vadītājs LNT Ziņām atzina, ka bijušas bažas par kaitējumu cilvēkiem, sākotnēji pat plānots no tuvākās apkaimes evakuēt ap 300 iedzīvotājiem.

“Man pirmā doma bija, ka noteikti būs jārīko iedzīvotāju evakuācija. Speciālisti, kas šeit bija, uzskatīja, ka šī koncentrācija un izlijušās vielas daudzums nav tik liels, lai evakuētu iedzīvotājus,” piebilda Baldones novada pašvaldības priekšsēdētājs Raimonds Audzers.

Piektdien notikuma vietā sastapti arī iedzīvotāja, kura ziņojusi dienestiem par notikušo. Sieviete stāsta, ka nepatīkamais aromāts Riekstukalna apkārtnē bijis jau gandrīz mēnesi, turklāt vietējiem jau parādījušās veselības problēmas.

Veicot teritorijas attīrīšanu, vides dienesta eksperti atklājuši, ka Astronomijas institūta teritorijā esošajā garāžā mucās sapildītas gandrīz septiņas tonnas bīstamo ķimikāliju – naftas produktu un farmācijas ķimikāliju atkritumi. Dienestā atzīst, ka līdzās esošo māju iedzīvotāji dzīvojuši kā uz pulvera mucas – bīstamās ķimikālijas varēja eksplodēt jebkurā brīdī.

Mucas uz turieni aizvedis viens no institūta zinātniekiem. Kriminālprocesa ietvaros plašāka informācija netiek atklāta, bet vides dienests LNT Ziņām pastāstīja, ka persona ceturtdien glābšanas dienestu ierašanās laikā bijusi uz vietas un savu vainu atzinusi.

LU pārstāvis piektdien LNT Ziņām skaidroja, ka par LU piederošajā teritorijā atrastajām bīstamajām ķimikālijām universitātes vadība ir identificējusi un izsaukusi vainīgo personu sniegt skaidrojumu par veikto ”pašdarbību”. Augstskolas vadībai neesot bijis zināms par teritorijā notiekošo.