Pikti vēlētāji, lēna datu apstrāde un rindas – reportāža no Eiroparlamenta vēlēšanu iecirkņa

3 komentāri

Trešdien sākusies iepriekšējā balsošana Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas. Plkst. 17.00 uz trim stundām durvis vēra gandrīz 1000 iecirkņu visā Latvijā. Atšķirībā no īstās vēlēšanu dienas, sestdienas, 25. maija, iepriekšbalsošanas dienās pilsoņi var doties vēlēt uz jebkuru iecirkni.

Lai arī sociologi prognozē salīdzinoši zemu apmeklētību šajās vēlēšanās, TV3 Ziņu vērojumi Rīgā liecina, ka vismaz iepriekšbalsošanas iespēju cilvēki izmanto diezgan aktīvi.

Trešdien pirmie iepriekšbalsotāji iecirknī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā ieradās jau īsi pēc iecirkņa atvēršanas. Pirmajā stundā ieradās daudzi vēlētāji, un lielākajai daļai no tiem šis nebija reģistrētais iecirknis, tāpēc uz balsošanu ne savā iecirknī veidojas rindas. Tie, kas balso savā, – var balsot uzreiz.

Sākumā arī nedarbojās sistēma, kurā, sazinoties ar reģistrēto iecirkni, var nobalsot tajā, uz kuru vēlētājs ir atnācis. Aptuveni 30 minūtes sistēma nedarbojās. Savukārt, kad tā sāka darboties, viena apstrāde aizņēma aptuveni 10 minūtes. Tikmēr rindā uz iecirkņa maiņu stāvēja aptuveni 20 cilvēku. Ātrums atkarīgs no tā, cik naski datus apstrādā otrā pusē – reģistrētajā iecirknī.

Jāpiebilst, ka uz vietas ir tikai viens dators, tāpēc arī lēni notiek apstrāde.

Daudzi nebija gatavi tik ilgi gaidīt, tāpēc iecirkni pameta. Cilvēki arī sāka protestēt, ka tik ilgi jāgaida, pārmetot darbiniekiem, ka gaida jau stundu un ka sistēma nestrādā.

Daļa balsotāju savu balsi atdod šodien, jo nākamajā dienā dodas prom, vai arī, – jo iecirknis ir ērtāks.

Šogad pirmo reizi vēlēšanās ieviesta jauna iespēja – atšķirībā no vēlēšanu dienas, kad jābalso savā reģistrētājā iecirknī, – līdz piektdienai balsi var nodot arī jebkurā citā balsošanas vietā Latvijā. Šāda iespēja tiek piedāvāta pirmo reizi, un iedzīvotājiem, kuri iecirkni nav nomainījuši un vēlas iepriekšbalsošanu veikt citur, gan jārēķinās ar nedaudz ilgāku balsošanas procesu – vidēji piecām līdz 20 minūtēm.

Jāpiebilst, ka vēlēšanu dienā – 25. maijā – varēs balsot tikai iecirknī, kura sarakstos vēlētājs reģistrēts pēc deklarētās adreses.

Balsot EP vēlēšanās var, gan uzrādot pasi, gan ID karti. Balsošana iespējama arī, ja nav saņemts paziņojums par vēlēšanu iecirkni, kurā vēlētājs reģistrēts. Ja tas nav zināms, to var noskaidrot Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes mājaslapā.