Pikets vai algu celšana skolotājiem – pedagogu arodbiedrība izsaka ultimātu valdībai

2 komentāri
Pikets vai algu celšana skolotājiem – pedagogu arodbiedrība izsaka ultimātu valdībai
Foto: Oksana Džadana/f64

Pedagogu arodbiedrība valdībai izteikusi ultimātu – vai nu lemt par tūlītēju algu paaugstināšanu skolotājiem, vai arī īsi pirms Saeimas vēlēšanām skolotāji rīkos piketu un aicinās savus biedrus nebalsot par valdības koalīcijas partijām.

Pedagogi norāda, ka vēl šoziem valdība solīja algu pieaugumu visiem skolotājiem par 30 eiro no jaunā mācību gada, taču realitātē, septembrim sākoties, algas nemainīsies.

Pedagogus neapmierina, ka valdība nepilda ziemā apstiprināto algu paaugstināšanas grafiku, kas paredzēja palielināt minimālo likmi no šobrīd esošajiem 680 eiro uz 710 eiro. 30 eiro pielikumu būtu jājūt visiem skolotājiem jau no jaunā mācību gada pēc divām nedēļām.

Inga Vanaga
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja

Visi rādītāji liecina, ka ekonomiskā izaugsme valstī ir, un mēs atļaujamies atgādināt, ka minimālā darba samaksa ir vairākus gadus pēc kārtas paaugstināta, kas pietuvina pedagogu darba samaksu tai, OECD arī norāda, ka mums ir vienas no zemākajām algām, arī atlīdzības likums paredz automātisku algu paaugstināšanu gan Saeimas deputātiem, gan valdībai, tad šeit šī solidaritāte nez kāpēc izpaliek.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (Vienotība) gan atgādina, ka vienošanās par skolotāju algu celšanu iet roku rokā ar to, kā pašvaldības sakārtojušas savu skolu tīklu. Nosakot, cik vietvaras ietaupīs, optimizējot skolu tīklu, tikpat lielu summu valsts dos klāt no budžeta tieši algu palielināšanai. Šā iemesla dēļ jaunajā mācību gadā 1,4 miljoni eiro paredzēti, lai prēmētu skolotājus tikai no “paklausīgajām” pašvaldībām.

“Summa bija nepietiekama, lai varētu pacelt algas visiem, niecīgs pieaugums, un tāpat nevarētu iziet uz 710 eiro par likmi. Nu jau šobrīd 77 pašvaldībās minimālā alga par likmi ir lielāka par 710 eiro mēnesī, tās ir visas iespējas pašvaldībām, savu skolu tīklu kārtojot, panākt būtisku algu pieaugumu pedagogiem,” piebilst Šadurskis.

Arodbiedrības ieskatā, valdība tikai atrunājas ar skolu tīklu optimizāciju, jo cerēto ietaupījumu tas tāpat nedošot. Tādēļ skolotāji valdībai otrdien lēma izteikt ultimātu vai nu atrast finansējumu algu palielināšanai par 30 eiro – tam jaunā mācību gada pirmajā semestrī būtu vajadzīgi 6,4 miljoni eiro, vai arī 18. septembrī skolotāji rīkos piketu pie Saeimas. Vēl jo vairāk – pedagogu arodbiedrība sola pārliecināt savus biedrus gaidāmajās vēlēšanās nebalsot par pie varas esošajām partijām. Premjeru gan šis ultimāts nesatrauc.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

Prioritātes mums paliek esošās, un izglītības jomā mums neapšaubāmi tiks turpināta virzība, viss esošais ir spēkā. Es to vērtēju, ka, izmantojot priekšvēlēšanu laiku, citiem rodas vēlēšanās izspiest pēc iespējas vairāk no politiķiem.

Pēc Izglītības ministrijas datiem, 41% skolotāju saņem mazāku algu par 680 eiro. Tas pārsvarā ir nelielās lauku skolās.

2 komentāri