Pieteikšanās studijām: šogad lielāka konkurence par budžeta vietām augstskolās

Pievienot komentāru

Šobrīd ir studentu uzņemšanas laiks Latvijas augstskolās, un tās vēsta, ka ir gana apmierinātas ar studētgribētāju aktivitāti. Augstskolas pēdējā laikā smagi izjūt tā dēvēto demogrāfisko bedri. Taču šogad potenciālo studētāju ir vairāk. Pieaugusi ne tikai konkurence uz budžeta vietām, bet arī interese par maksas studijām.

Šogad pamatstudijās kādā no 13 Latvijas augstskolām kopumā pieteicās gandrīz 11 000 jauniešu, kas ir lielākais studētgribētāju skaits pēdējo piecu gadu laikā.

Augot pieprasījumam, šogad augusi arī konkurence uz valsts apmaksātajām budžeta vietām. Rīgas Stradiņa universitātē bijis par piektdaļu lielāks studētgribētāju skaits nekā pērn, un dažās programmās tas sasniedz pat 14 cilvēkus uz vienu vietu.

Augstskolā prognozē, ka izdosies aizpildīt visas budžeta vietas un otrajā kārtā – mēneša beigās – brīvas būs palikušas tikai dažas maksas vietas atsevišķās programmās.

Par labu šā gada studentu interesi sauc arī Latvijas Universitāte. Arī tā atzīst, – šogad budžeta vietas visās programmās, visticamāk, aizpildīs jau pirmajā kārtā.

Rīgas Tehniskajā universitātē šogad jauniešu interese par studijām augusi par aptuveni 10%. Lai gan RTU ir lielākais budžeta vietu skaits starp augstskolām, arī šeit šogad novērota lielāka interese arī par maksas studijām. Visvairāk pieteikumus RTU saņēmusi par datorzinātnēm un informācijas tehnoloģijām.

Augstskolas arī norāda, ka, lai gan šogad kritušies kopējie centralizēto eksāmenu rezultāti, pie viņiem atnākuši labākie studenti. Topošie RTU studenti nākuši pat ar 90% vērtējumu matemātikas vai fizikas eksāmenos, bet RSU aprēķinājuši, ka viņu studentu vidējais rādītājs centralizētajos eksāmenos ir par vairākiem procentpunktiem augstāks nekā vidējais valstī.