Pieradinātie meža dzīvnieki: brīnums vai bīstamība?

0 Komentāru

Pieradinātie savvaļas dzīvnieki apdzīvotās vietās – brīnums, par ko var priecāties un likt bildes sociālajos tīklos vai bīstamība pašiem zvēriem? Ja meža dzīvnieku piebaro, viņš nāks ciemos un apdraudēs sevi pašu, tā uzskata zoologi.

Līgatnes dabas taku stāvlaukumā jau kopš vasaras to apmeklētāji piebaro savvaļas lapsu ar sviestmaizēm un cepumiem. Taku vadītāja un zooloģe Inta Lange noskatās vairākus video, kurus cilvēki lepni ieliekuši sociālajos tīklos.

Viņasprāt, piebarot meža dzīvnieku nav pareizais risinājums. Šī lapsa ir jauna, var teikt vēl ir lapsēns – draudzīgs un drošs. Viņš nav izmucis no voljera, ir savvaļas dzīvnieks, kurš vasarā sācis ieklīst taku teritorijā.

Dabas takās voljerā ik dienu apskatāmi divi lapsu puikas – Lapsis un Henrijs. Viņus baro ar ēdienu, kādu vajadzētu ēst arī savvaļas lapsām, tas ir, peles un gaļa.

Arī savvaļā dzimusī un augusī lapsa ātri apķēra, ka izdevīgāk un vieglāk ir iet un prasīt pārtiku, nevis pašam medīt. Ar diedelēšanu jaunā skaistule parasti nodarbojas tieši brīvdienās, jo viņa orientējas uz auto daudzumu stāvlaukumā. Brīdī, kad tur viesojas “900 sekundes”, ir darba diena, mašīnu maz, un lapsa nemaz neradās. Un ātrā solī skaistā rudā viešņa devās mūsu virzienā – diedelēt…

Kā mums pastāstīja Līgatnes dabas takās, šī lapsiņa ir ļoti skaista, arī kažoks smuks. Izskatās viņa ļoti, ļoti veselīgi. Tas nozīmē, ka viņa var ķert peles un dara to.

Zoologi aicina meža dzīvniekus nebarot: visēdāji ir ne tikai lapsas, bet arī jenotsuņi un lāči. Zvēriem tas var beigties ļoti traģiski… Jo viņiem jādzīvo mežā, nevis jābarojas no cilvēkiem.

“Visu pamatā ir cilvēku nezināšana un seku nepārdomāšana, ka barot tā nevar. Kopumā meža dzīvniekam tas nav normāli, ko viņa dara. Parasti šādi dzīvnieki nelabu galu ņem,” pauž Līgatnes dabas taku vadītāja, zooloģe Inta Lange.

0 Komentāru