Piena ražotāji neapmierināti ar zemkopības ministra darbu; Neizslēdz plašu protestu rīkošanu

1 komentārs
Piena ražotāji neapmierināti ar zemkopības ministra darbu; Neizslēdz plašu protestu rīkošanu
FOTO: LETA

Dramatiski, ar zaudējumiem, zem pašizmaksas, tuvu ganāmpulka izkaušanai – ar šādiem un līdzīgiem vārdiem piena lopkopji raksturo situāciju, ko radījis svaigpiena iepirkuma cenas kritums Krievijas embargo netiešo seku dēļ. Piena ražotāji neizslēdz plašu protestu rīkošanu un ir neapmierināti arī ar zemkopības ministra darbu.

Piena iepirkuma cena no 29 eiro centriem par litru augustā nokritusi zem pašizmaksas, un šobrīd svārstās no 17 līdz 23 centiem. Lielākie cietēji ir piena kooperatīvu lopkopji. Pirmkārt, viņi lielākoties eksportēja svaigpienu uz Lietuvu, bet tur Krievijas embargo dēļ noiets mazinājies. Otrkārt, lielie piena pārstrādes uzņēmumi Latvijā diskriminējot kooperatīvus, nosakot tiem par 20% zemāku iepirkuma cenu nekā no individuālajiem piena piegādātājiem.

Sējas novada ”Robežnieku” saimniecībai ar 450 lopiem jau septembrī bija 10 tūkstošu eiro lieli zaudējumi.

”Robežnieki” bija viena no tām 10 000 piensaimniecībām Latvijā, kas septembrī saņēma apsolīto vienreizējo atbalsta maksājumu no valsts budžeta – 41 eiro par katru govi. Tas vienalga neesot palīdzējis, un vēl lielāki zaudējumi gaidāmi šomēnes.

Tikmēr Zemkopības ministrija nevēlas atzīt savu nevarību, un ir pārliecināta, ka jaunnedēļ Briselē tomēr izdosies panākt kompensācijas zemniekiem. Cik liels būs pieprasījums par katru govi un vai tas būs lielāks par valsts kompensāciju, netiek atklāts.

Latvija ir vienīgā starp Baltijas valstīm, kas kaut cik ir palīdzējusi piena lopkopjiem ar nacionālajām kompensācijām. Lietuvas zemnieki ir bijuši tik greizsirdīgi, ka sūdzējušies Eiropas Komisijā, vai gadījumā Latvijas izmaksātās kompensācijas nekropļo tirgu. LNT Ziņas noskaidroja, ka Komisija tomēr nevērsīsies pret Latviju, jo 6 miljonu eiro kompensācija no valsts budžeta bija saskaņota ar Briseli.

1 komentārs