Piena krīze: piensaimnieki var pieteikties atbalstam

0 Komentāru
Piena krīze: piensaimnieki var pieteikties atbalstam
AFP/Scanpix

Piensaimnieki var sākt iesniegt pieteikumus kompensāciju saņemšanai no Eiropas Komisijas, kas piena krīzē skartās saimniecības atbalstīs ar kopumā 150 miljoniem eiro. Uz atbalstu gan varēs pretendēt tikai tās saimniecības, kas samazinās piena ražošanu.

Piena krīzē skartās saimniecības Eiropas Komisija atbalstīs ar 150 miljoniem eiro. Jau vasarā tika paziņots, ka šī nauda tiks sadalīta starp visiem Eiropas piena ražotājiem, kuri samazinās piena ražošanu. Tagad ir kļuvuši zināmi atbalsta kritēriji – par katru tonnu nepiegādātā piena tiks izmaksāti 140 eiro.

Zemkopības ministrijas pārstāve Dace Freimane norāda: “Kopumā šim atbalstam ir paredzētas četras pieteikšanās kārtas, un pirmā kārta būs līdz šā gada 21 septembra plkst. 13 – šāds laiks ir visām dalībvalstīm vienāds, un līdz ar to arī mūsu lauksaimniekiem, kas būs izlēmuši, apdomājuši, būs iespēja uz šo atbalstu pretendēt”.

Pēc Zemkopības ministrijas aplēsēm, uz EK piešķirtajiem 150 miljoniem varētu pretendēt aptuveni 1000 Latvijas piensaimnieku.

Video

Pieteikšanās nosacījumi atbalstam un tā saņemšanas kritēriji visiem Eiropas piensaimniekiem ir vienādi. Ja pieteikumi būs vairāk par 150 miljoniem, nākamās kārtas nemaz nebūs, tāpēc Lauksaimnieku organizācijas norāda, ka ir svarīgi pieteikumus iesniegt laikus.

Latvijas piensaimniekiem būs pieejami vēl nepilni 10 miljoni Eiropas atbalsta naudas, taču tās sadales kritēriji vēl nav zināmi.

Eiropas Komisija ir ļāvusi tieši tādu pašu naudas summu – aptuveni 10 miljoni eiro piensaimniekiem piešķirt arī no valsts budžeta, taču vai šī summa budžetā tiks atrasta, pagaidām nav zināms.

Piena krīzes galvenais iemesls –  pārprodukcija, kas radās pēc piena kvotu atcelšanas un Krievijas embargo. Kopš 2014. gada Latvijas piensaimnieki ir saņēmuši Eiropas un arī valsts atbalstu – kopumā teju 50 miljonus eiro. Piena iepirkumu cenu samazināšanās dēļ ik mēnesi Latvijas piena ražotāju zaudējumi sasniedz četrus miljonus eiro.

0 Komentāru