Pieminekļi no stikla – Latvijas kapos parādījies šāds netradicionāls jaunievedums

9 komentāri

Netradicionāls jauninājums kapu nozarē. Mākslas akadēmijas students radījis jaunu ideju kapu pieminekļu izgatavošanā. Tie ir kapu pieminekļi no stikla. Daudzi gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts novērtējuši kā ļoti interesantu piedāvājumu.

Stikla lokšņu griešana ir viens no darbiem, kas prasa nedalītu uzmanību. Kapu stikla skulptūru autors Ernests Vītiņš rāda, kā viņš griež stiklu, lai tas iegūst unikālas šķautnes. Viņš ir veidojis daudzus mākslas objektus. Taču vairāku apstākļu sakritības dēļ un arī tāpēc, ka viņa ģimenē bija nepieciešams kapa piemineklis, Ernests nolēma kapos izmantot Mākslas akadēmijā apgūto materiālu – stiklu.

“Kapi būtībā, it īpaši Latvijā, ir tāds skulptūru dārzs. Es sapratu, ka varu izmantot gan to monumentalitāti un mākslinieciskumu, gan arī, ja var teikt, ka varu piešķirt mākslai jēgu un funkciju,” saka kapu stikla skulptūru autors.

Ernests piebilst, ka viņam kapi Latvijā šķiet visai drūmi un, ieviešot gaišās stikla skulptūras, noskaņojums kapos varētu pamazām mainīties: “Jā, gribējās ienest to gaišumu un, ja tā var teikt, tad to dvēseliskumu tā abstrakti pavisam.”

Kapi ir vieta, kur cilvēki tradīcijas maina ļoti lēnām. Tomēr manāms, ka jaunas, labas idejas var iegūt savu vietu tradīcijām bagātajā kapu kultūrā.

Stikls ir jauns materiāls Latvijas kapos. Tomēr ir uzstādīti jau vairāki desmiti kapu pieminekļu no stikla. Tai pat laikā stikla pieminekļi ļoti labi saskan ar ierastajiem akmens veidojumiem. Stikla pieminekļi ir pietiekami unikāls jaunums, lai par to ieinteresētos arī ārpus Latvijas. “Mūs ir uzrunājuši gandrīz no visiem pasaules kontinentiem, izņemot Latīņameriku un Antarktīdu,” apliecina Ernests.

Stikla pieminekļiem ir tiešām ļoti plašas iespējas. Tāpēc varam gaidīt, ka stikls kā materiāls vēl ir tikai izpētes sākuma stadijā un ar laiku šādi darbi kļūs arvien interesantāki un iespaidīgāki.

9 komentāri