Piecas lielās pilsētas 2025. gadā plāno apvienot ar novadu

2 komentāri

Apvienotie novadi darbu sākuši tikai šovasar, taču jau briest jaunas izmaiņas. Saeimas komisija atbalstījusi piecu lielo pilsētu apvienošanu ar blakus novadiem. Šāds risinājums izraudzīts, lai pildītu Satversmes tiesas spriedumu.

Politiķi atkal lemj par novadu kartes pārzīmēšanu, jo Satversmes tiesa par neatbilstošu pamatlikumam bija atzinusi Ilūkstes pievienošanu Augšdaugavas novadam un Ozolnieku iekļaušanu Jelgavas novadā, tāpēc ka jaunajās teritorijās, pretēji reformas nosacījumiem, nav attīstības centra.

Tiesa risinājumu uzdevusi atrast līdz gada beigām. To neizdarot, Ilūkste un Ozolnieki juridiski vairs neeksistētu.

“Var teikt, tās vispār no likuma teksta pazūd kā teritoriālas vienības. Un tāda situācija, protams, nedrīkst saglabāties,” saka Saeimas Juridiskā biroja vecākais padomnieks Edvīns Danovskis.

Pašvaldību ministrijā uzskata, ka vispareizāk būtu turpināt pašvaldību apvienošanu. Sākotnēji gan noteiktu pārejas periodu, bet pēc nākamajām vēlēšanām, 2025. gada vasarā, ministrija piedāvā apvienot piecas lielās pilsētas ar tām līdzās esošo novadu. Tādējādi Daugavpili apvienotu ar Augšdaugavas novadu, Jelgavu ar Jelgavas novadu, Liepāju ar Dienvidkurzemes novadu, Rēzekni ar Rēzeknes novadu un Ventspili ar Ventspils novadu.

“Mums arī reformas sākotnējā izstrādē bija šāds piedāvājums. Un tādēļ bija arī sagatavoti profili, kuros tad tika atspoguļota gan esošā informācija par iedzīvotāju skaita izmaiņām, gan par budžetiem, gan par savstarpējiem norēķiniem, gan arī par to, kāda ir nodarbinātības migrācija, kur cilvēki strādā,” norāda VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.

Savukārt vairums pašvaldību ir pret apvienošanos. Šobrīd to atbalsta tikai Daugavpils un Rēzekne.

Tomēr par spīti pašvaldību iebildumiem Saeimas komisijas deputātu vairākums pauda konceptuālu atbalstu pilsētu un novadu apvienošanai. Taču, lai reformu patiešām arī īstenotu, tās autoriem vēl būs jāspēj nodrošināt balsu vairākumu Saeimas sēdē.

2 komentāri