Piebalgs: Svarīgs jautājums – cik patērētājam būtu jāmaksā par gāzes piegādes drošību

1 komentārs
Piebalgs: Svarīgs jautājums – cik patērētājam būtu jāmaksā par gāzes piegādes drošību
PAULA ČURKSTE, LETA

Latvija gāzes tirgū var justies relatīvi komfortabli, taču svarīgs jautājums ir, cik patērētājam būtu jāmaksā par gāzes piegādes drošību, tā intervijā “900 sekundēm” atzina Eiropas Savienības (ES) enerģētikas bijušais komisārs Andris Piebalgs.

Latvijas gāzes tirgus ir atvērts nedaudz vairāk kā gadu, bet arvien ir dažas lietas, par kurām ir jārunā, un jāsaprot, kā tās tālāk attīstīsies, piebilda Piebalgs. Piemēram, gāzesvada būvniecība Igaunijas virzienā no Somijas, kas nozīmē lielāku gāzes tirgu, došot pozitīvus rezultātus. Piebalgs piemin arī, ka ir jāizdomā, kā no atsevišķiem tirgiem izveidot vienu lielāku tirgu, jo “parasti šie tirgi paliek nacionālo valstu robežās”.

Daudzas valstis Eiropā ir atkarīgas no Krievijas gāzes, taču no patērētāja viedokļa nav pārāk jāuztraucas, uzskata Piebalgs. “Arī Baltijas reģionā ir diversificētas pieejas, arī “Gazprom” ir noteiktas saistības attiecībā pret konkurenci, ko viņš pats ir arī akceptējis, un, ja viņš neseko tam līdzi, tad ir milzīgi sodi, un, protams, ir arī alternatīvas visu laiku. Tā kā no šāda viedokļa es šodien teiktu – varbūt Dienvidaustrumeiropā tas vēl ir risks, bet Baltijas reģionā un pamatā Eiropā tā nav problēma.”

Latvija varot justies relatīvi komfortabli, “jo būvējas savienojumi ar citu Eiropas valstu gāzesvadiem, kā arī ir gāzes krātuves, kas dod zināmu gāzes drošību”. Tiesa gan, Piebalgs uzsver, ka svarīgs jautājums ir – cik patērētājam būtu jāmaksā par gāzes piegādes drošību.

Jāpiebilst, ka trešdien Rīgā norisināsies lielāko Baltijas gāzes uzņēmumu vadītāju un ekspertu konference.

Enerģētikas nozare turpina ievērojami mainīties. Joprojām aktuāla ir reģiona gāzes tirgus savienošana ar pārējās Eiropas Savienības gāzes tirgu. Procesā ir tādi projekti kā Lietuvas un Polijas gāzesvadu starpsavienojums, kā arī Somijas-Igaunijas zemūdens gāzesvads “Balticconnector”, kura būvniecība sākta šovasar. Baltijas gāzes konferences dalībnieku vidū būs ne tikai mūsu reģiona energouzņēmumu pārstāvji, bet arī – no Somijas un Norvēģijas. Tāpat tajā piedalīsies vairāki starptautiski atzīti eksperti no Eiropas Komisijas, Eiropas gāzes tirdzniecības asociācijas un citām organizācijām.

Saruna ar Andri Piebalgu