Pieaugs mobilo sakaru pakalpojumu cenas; pakalpojumu sniedzēji noliedz aizliegtu vienošanos

6 komentāri

Visi trīs Latvijas mobilo sakaru operatori nonākuši konkurences padomes uzmanības centrā – tie teju vienlaikus būtiski maina savu pakalpojumu saturu un cenas, kā rezultātā ikmēneša telefona rēķins var pieaugt pat par 40%.

Cik pamatotas ir šīs izmaiņas? Par to LNT Ziņu sižetā!

Jau pēc mēneša 31 Eiropas ekonomiskās zonas valstī tiks atcelta viesabonēšanas piemaksa un turpmāk, esot šajās valstīs, zvani un internets izmaksās tik pat, cik savas valsts vietējie tarifi.

Latvijā operatoriem šis izrādījies būtisks iemesls ievērojami mainīt savus tarifu plānus – blakus Latvijai vai Baltijai pamata programmā iekļauta arī Eiropa, kā arī celtas cenas – privātpersonām rēķins pēc 1. jūnija var pieaugt pat par 40%. Konkurences padome sākusi skaidrot, vai izmaiņas ir pamatotas.

Līdz nākamajai nedēļai konkurences uzraugs apkopos mobilo sakaru operatoru sniegto informāciju. Ja tā nepārliecinās un tiks saskatītas konkurences likuma pārkāpuma pazīmes, lems par formālas procedūras sākšanu.

Operatoru noteiktās Viesabonēšanas piemaksas šobrīd nedrīkst pārsniegt tā sauktās vairumtirdzniecības cenas, ko operatori drīkst prasīt viens no otra par ārzemēs reģistrēta lietotāja apkalpošanu. Tā kā Eiropas valstīs šīs cenas tika krasi ierobežotas un nākamajos gados samazināties, sabiedrībā parādījušās bažas, ka Latvijas operatori cenas ceļ nepamatoti.

Uzņēmumos aizdomas par slēptiem nodomiem kategoriski noraida un uzsver, ka vienlaikus ar cenu kāpumu paplašinātas arī pakalpojumu iespējas, piemēram, palielināts interneta apjoms. Trešā lielākā operatora “Bites” tarifu plāni sadārdzinās par diviem līdz trīs eiro, bet tam gan viesabonēšanas piemaksu atcelšana nav vienīgais iemesls.

Arī operatoram “Tele2” viesabonēšanas piemaksu atcelšana ir viens no iemesliem tarifu plānu sadārdzinājumam pat par 40%, bet pārējie iemesli gan nav īsti skaidri.

Gan “Bite”, gan “Tele2” būšot pieejami tarifu plāni zvaniem un interneta lietošanai ikdienā tikai Latvijā. Izņēmums būs “Latvijas Mobilais telefons”, kura rēķins, piemēram, par neierobežotu zvanīšanu un interneta lietošanu Eiropā kopš decembrī veiktajām pirmajām tarifu izmaiņām būs pieaudzis par 25%.

Pagaidām var secināt, ka neizdevīgākā situācijā būs tie, kuri aktīvi neceļo uz Eiropas valstīm, jo ikdienā maksās par faktiski nesaņemtiem pakalpojumiem, bet tie, kuri ceļo, iespējams, būtiski ietaupīs, jo mobilo sakaru cenas lielā daļā Eiropas valstu ir augstākas nekā Latvijā.