Pieaug iedzīvotāju pesimisms. Aizvien mazāk tic labām pārmaiņām

Pievienot komentāru
Pieaug iedzīvotāju pesimisms. Aizvien mazāk tic labām pārmaiņām
Foto: LETA

Jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometra pētījums atklāj satraucošu ainu. Cilvēki negatīvāk vērtē pašreizējo valsts ekonomisko stāvokli, drūmās krāsās redz nākotnes izaugsmes perspektīvas un negatīvi vērtē paši savu labklājības līmeni.

Valdības prestižu bojāja Belēviča skandāls

Tikai 2% aptaujāto valsts šā brīža ekonomisko situāciju vērtēja kā labu, taču 53% atzinuši, ka situācija ir slikta. Arī jautājumā par ģimenes labklājības stāvokli 32% to vērtēja kritiski, bet 12% to atzina par pozitīvu.

Salīdzinot Latvijas barometra pētījuma maija rādītājus ar jūnija datiem, valsts ekonomikas un ģimenes materiālā stāvokļa pozīcija ir nokritušas par pāris indeksa punktiem, bet valdības darba vērtējums ir piedzīvojis dramatisku kritumu – par 12 indeksa punktiem.

”Ja mēs skatāmies uz valdības darbu, tad šeit pie vainas varētu būt viss, kas ir saistīts ar veselības ministra Gunta Belēviča nomaiņu. Tas bija diezgan skaļi, tas nebija pārāk glīti. Tas arī atstāja iespaidu uz sabiedrisko domu. Jādomā, ka šis notikums un varbūt vēl arī citi ir tik lielā mērā sabojājuši iedzīvotāju noskaņojumu, ka tas lielā mērā ir pārnesies arī uz citu jomu vērtējumiem,” pētījuma rezultātus skaidroja viens no tā autoriem, SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Nepiepildās cilvēku gaidas

Pētot pēdējo divu gadu Latvijas barometra pētījumus, jāsecina, ka iedzīvotāju noskaņojums ir ar stagnējošu tendenci. Piemēram, ekonomikas vai ģimenes materiālā stāvokļa vērtējumos nav bijuši strauji kāpumi vai kritumi. Ekonomikas ekspertus tas nepārsteidz. Cilvēki valsts ekonomisko stāvokli saista ar savu labklājību. Tā kā ienākumi būtiski nepieaug, arī ekonomikas stāvoklis tiek vērtēts kritiski.

”Ja mēs skatāmies uz kopējo situāciju ekonomikā, tad gan nodarbinātībā, gan bezdarba rādītājos nav nekas pasliktinājies. Ienākumu līmenis turpina nedaudz palielināties. Kopumā situācija pat nedaudz uzlabojusies. Jautājums, protams, ir par tām gaidām, kuras nav attaisnojušās,” komentē SEB ekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Ekonomists piebilda, ka tuvākajā nākotnē iedzīvotāju noskaņojumā nav gaidāmas būtiskas izmaiņas. Norises pasaulē liecinot, ka Latvijas ekonomika piedzīvos izaugsmi, taču tā būs lēna. Tāpēc iedzīvotāju ienākumi nepieaugs tik strauji kā vairums gribētu.

Mēneša laikā notikušās izmaiņas:

Kopējās situācijas attīstības vērtējums – 1
Ekonomikas stāvokļa vērtējums – 6
Ekonomikas stāvokļa izmaiņu vērtējums -2
Ekonomikas stāvokļa attīstības prognozes -1
Ģimenes materiālā stāvokļa vērtējums -2
Darba izredžu vērtējums -5
Valdības darba vērtējums -12

Avots: Baltic International Bank Latvijas barometrs

Video