Pieaug dzēsto meža ugunsgrēku skaits un izdegušās platības

0 Komentāru
Pieaug dzēsto meža ugunsgrēku skaits un izdegušās platības
LETA

Pirmdien, Otrajās Lieldienās, Latvijā dzēsti vismaz 27 meža ugunsgrēki, informē Valsts meža dienests (VMD).

Kopējā šajos ugunsgrēkos izpostītā meža platība ir 27,31 hektārs.

Pirmajās Lieldienās Latvijā tika dzēsti 12 meža ugunsgrēki 3,59 hektāru platībā.

19. aprīlī Latvijas mežos sākās ugunsnedrošais laikposms, kas parasti ilgst līdz rudenim. To visā valsts teritorijā nosaka un izsludina VMD. Pašvaldības pēc saskaņošanas ar VMD attiecīgajā administratīvajā teritorijā var noteikt un izsludināt citu meža ugunsnedrošo laikposmu.

Savukārt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs pirmdien visā valsts teritorijā izplatījis dzeltenās krāsas brīdinājumu par augstu ugunsbīstamību mežos. Brīdinājums spēkā arī Rīgas un galvaspilsētas apkārtnes mežos.

Lietus, kas varētu mazināt sausumu un ugunsbīstamību, Latvijā iespējams, sākot ar piektdienu, 26. aprīli.

Meža ugunsnedrošajā laikposmā aizliegts kurināt ugunskurus mežā un purvos, izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas. Arī šādās vietās aizliegts atstāt ugunskurus bez uzraudzības – ugunskura vieta jāatstāj, kad uguns nodzēsta un gruzdēšana pilnīgi beigusies. Tāpat meža ugunsnedrošajā laikposmā aizliegts nomest mežā, purvos vai uz tos šķērsojošiem ceļiem degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus un citus priekšmetus, veikt mežā un purvos spridzināšanas darbus un organizēt šaušanas nodarbības, izņemot atbilstoši ierīkotas vietas.

Meža ugunsnedrošajā laikposmā aizliegts medībās un šaušanas nodarbībās mežā un purvos lietot trasējošas lodes, deglodes un prapjus no viegli uzliesmojoša un gruzdēt spējīga materiāla, braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purviem ārpus ceļiem, izņemot gadījumus, ja tas nepieciešams ugunsgrēka dzēšanai, palīdzības sniegšanai nelaimes gadījumos un meža apsaimniekošanai. Tāpat meža ugunsnedrošajā laikposmā aizliegts ekspluatēt mežā, purvos vai uz tos šķērsojošiem ceļiem transportlīdzekļus un citus mehānismus ar bojātu iekšdedzes dzinēja gāzu izplūdes sistēmu, kā arī bez saskaņošanas ar VMD mežniecību veikt jebkuru dedzināšanu, kas, radot dūmus, var maldināt uguns novērošanas darba veicējus.

Par ugunsdrošības noteikumu neievērošanu var piemērot gan administratīvo atbildību, gan arī kriminālatbildību. Fiziskas personas var sodīt ar naudas sodu no 30 līdz 350 eiro, bet juridiskās personas – ar naudas sodu no 70 līdz 700 eiro. Kriminālatbildība iestājas par tīšu un ļaunprātīgu meža dedzināšanu.

Kā liecina VMD dati, pērn Latvijā tika dzēsti 972 meža ugunsgrēki 2864 hektāru platībā. Vairumā jeb 76% gadījumu meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls bija neuzmanīga rīcība ar uguni, bet 12% gadījumu tā bija ļaunprātīga dedzināšana.

0 Komentāru