Petraviča neatklāj VID pārbaudes rezultātu ģimenes uzņēmuma “Monēta” aplokšņu lietā

16 komentāri

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir pabeidzis pārbaudi labklājības ministres Ramonas Petravičas (KPV LV) ģimenes uzņēmumā “Monēta”, kam pārmet aplokšņu algu maksāšanu. Neoficiāli zināms, ka pārbaudē konstatēti pārkāpumi.

Tomēr – ne labklājības ministre, ne viņas vīrs – uzņēmuma īpašnieks – pārbaudes rezultātus nekomentē. Petraviču tos atklāt sabiedrībai gan skubina premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV).

Pēc Petravičas apstiprināšanas amatā medijos parādījās informācija, ka par darbinieku sociālo aizsardzību atbildīgā ministre, iespējams, atbalstījusi aplokšņu algu izmaksu sava vīra Aleksandra Petraviča uzņēmumā “Monēta”. Uzņēmumā, kas Saldus pusē nodarbojas ar mazumtirdzniecību un sniedz loģistikas pakalpojumus, tagadējā labklājības ministre ilgstoši atbildēja par finansēm.

Aizdomas par aplokšņu algu izmaksu apstiprināja bijušais uzņēmuma darbinieks Dainis Prātiņš. Portālam “Delfi” viņš apgalvoja, ka izvairīšanās no nodokļiem notika 2013. gadā, kad viņš strādāja uzņēmumā par šoferi. Petraviča pārmetumus noliedza, savukārt premjers un “KPV LV” paziņoja, ka patiesība jānoskaidro VID.

Kā noskaidroja TV3 Ziņas, aprīlī VID ir pabeidzis tematisko pārbaudi, atklājot uzņēmumā pārkāpumus, kuru novēršanai dots laiks līdz maija vidum. Pēc atbilžu saņemšanas tiks pieņemts lēmums, vai uzņēmumu sodīt. Taču VID pārbaudes rezultātus liedz atklāt likums.

“Ņemot vērā likumu par nodokļiem un nodevām, es jums nevaru šo informāciju ne apstiprināt, ne noliegt, jo VID nedrīkst sniegt nekāda veida informāciju. Par pārbaudi ir informēts pats uzņēmums “Monēta”, un jums kā žurnālistam mēs varētu sniegt informāciju par jūs interesējošiem jautājumiem tikai tad, ja būtu šī uzņēmuma akcepts,” atzina VID pārstāvis Andrejs Vaivars.

Uzņēmuma “Monēta” vadītājs Aleksandrs Petravičs uz TV3 Ziņu lūgumu sniegt skaidrojumu par pārbaudes rezultātiem neatbildēja, savukārt viņa sieva apgalvo, ka neko nezina par pārbaudi.

Ramona Petraviča
labklājības ministre (KPV LV)

Es par to neko nezinu, un es noteikti neesmu tā persona, kas drīkstētu kaut kā komentēt!

TV3 Ziņas: Bet Jūs zināt, ja uzņēmums dod atļauju, VID drīkst komentēt šo situāciju?

Bet es šajā uzņēmumā nestrādāju un nekādā veidā nevaru ietekmēt šo uzņēmumu, tā ir viņa izvēle – atļaut vai neatļaut.

TV3 Ziņas: Bet, Jūsuprāt, būtu jāsniedz informācija, ņemot vērā šaubu ēnu?

Es domāju, ka man noteikti nav jāiejaucas neviena uzņēmuma darbībā vai jāietekmē tā viedoklis!

TV3 Ziņas: VID ir beidzis pārbaudi, ir zināmi secinājumi, sabiedrībai būtu iespējams pārliecināties, ir pārkāpumi vai nav?

Tā ir VID kompetence.

Kariņš uzsver, ka VID viņu par pārbaudes rezultātiem nav informējis, jo to aizliedz likums, taču premjers uzskata, ka ministrei būtu sabiedrībai jāatklāj, vai pārbaudē apstiprinājušās aizdomas par aplokšņu algu maksāšanu.

“Es aicinu Petravičas kundzi sadarboties, un, ja ir kāds atzinums vai informācija sniegta, šī informācija ir jādara publiski zināma, lai varētu kliedēt aizdomu ēnu, jo tāda ir radusies,” akcentēja Kariņš.

Jāpiebilst, ka šobrīd neviens likums nevar piespiest uzņēmumu atklāt VID pārbaudes rezultātus, līdz ar to faktiski nav iespējams likumīgi noskaidrot, vai par darbinieku sociālo aizsardzību atbildīgā ministre pieļāvusi aplokšņu algu izmaksu. Lai šo absurdo situāciju mainītu, VID iniciējis izmaiņas likumos, kas ļaus lēmumus publiskot.