Pētījums Salaspilī: kafijas biezumi kavē nezāļu attīstību

2 komentāri

Kafijas biezumos var ne tikai zīlēt, tos var izmantot arī zinātniskos pētījumos. Neparastu projektu ar dažādiem dārza augiem pirms pusgada uzsākuši Nacionālā botāniskā dārza Salaspilī zinātnieki.

Vēl pavasarī dārza darbinieki ierīkojuši piecas eksperimentālās dobes. Vienā kafijas biezumi netika izmantoti, bet citās četrās – bija izmantoti, variēja tikai to daudzums.

Šajās dobēs pirms pusgada iesēti burkāni, kāposti, pupiņas, kā arī vairāki garšaugi. Un tad visu šo sezonu tika vērots, kā vienādi augi attīstās ar kafijas biezumu piedevu un bez tiem. Neiztika bez pārsteigumiem – sākumā vislabāk auga tie dārzeņi un garšaugi, kur kafijas biezumu nebija vispār.

Speciālisti bažījās, ka kafijas biezumi ir pārāk fizioloģiski aktīvi, proti, var bremzēt šo augšanu. Taču pēc mēneša citas četras dobes tomēr panāca pirmo.

“Nonācām pie tā, ka tīros, svaigos kafijas biezumus nevajadzētu kaisīt tieši uz dārza dobes, bet, tā kā tas bremzē arī nezāļu attīstību, iekaisīt rindstarpās, un tad nākamajā gadā, rokot dārzu, iestāda iekšā,” Salaspils Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns.

Visi dārzeņi un garšaugi tuvākajā laikā tiks nosvērti, lai saprastu, kur raža ir bijusi labāka – ar vai bez kafijas biezumu palīdzību.

Pētījums veikts divu iemeslu dēļ – pārbaudīt, vai tiešām kafijas biezumi jākaisa visiem augiem dārzā, un otrais iemesls, kā labāk tos izmantot.

Pārsteigums šajā pētījumā bija konstatētais fakts, ka augi ar kafijas biezumu piedevu substrātā bija mazāk kaitēkļu skarti. Tāpēc Salaspils Botāniskā dārza direktoram radās doma, ka kafijas otrreizējo uzlējumu varētu izmēģināt oranžērijā kaitēkļu atbaidīšanai. Piemēram, palīdzēt kafijas kokam, kuru izskatu šobrīd bojā pūkainās bruņutis.

Tā kā pētījums turpināsies arī nākamgad – zinātnieku dienas kārtībā nonāks oranžērijā augošie eksotiskie augi un to kaitēkļu invāzijas ierobežošana.

Jāpiebilst, ja jums nav dārza, kafijas biezumus var izmantot, piemēram, kosmētikā, ledusskapja aromāta uzlabošanā, kā arī kā abrazīvu līdzekli tīrīšanā.