Pētījums par Latvijas skolēnu uztura paradumiem atklāj satraucošu ainu

2 komentāri

Jaunākais pētījums par skolas vecuma bērnu uztura paradumiem atklāj satraucošu ainu. Aprēķināts, ka Latvijas skolēni augļus un dārzeņus ēd sešas reizes mazāk nekā to rekomendē Pasaules Veselības organizācija (PVO). Iegūtie dati arī rāda, ka liekais svars ir aptuveni trešdaļai zēnu un 18% meiteņu.

Eiropas Savienības (ES) atbalstītā programma “Augļi skolās” Latvijā tiek īstenota jau sešus gadus. No novembra līdz februārim bērni mācību iestādēs trīs reizes nedēļā bez maksas saņem vietējos augļus un dārzeņus.

Pārtikas drošības institūta “Bior” speciālisti izvērtējuši programmu. Aptaujājot vairāk nekā sešus tūkstošus skolēnu, secināts, – pateicoties programmai, bērni augļus un dārzeņus ikdienā ēd vairāk. Tomēr tas joprojām nav pietiekami – sešas reizes mazāk nekā to rekomendē Pasaules Veselības organizācija.

Bērni gribētu, lai augļus un dārzeņus skolā pasniegtu biežāk. Pagaidām gan tas nav iespējams, jo programmai tiek tērēts maksimāli pieejamais Eiropas Savienības finansējums. Uztura speciālisti iesaka veselīgāk ēst mājās.

Par garšīgākajiem dārzeņiem skolēni aptaujā atzinuši gurķus, burkānus, tomātus. Kāļi un kolrābji bērniem garšo krietni mazāk. Kolrābi puse no aptaujātajiem pat nav nekad pagaršojuši. No augļiem bērniem vislabāk garšo zemenes, āboli, vīnogas.

Vismazāk cidonijas un rozīnes. Savukārt nezināmākais auglis ir cidonijas – piektdaļa bērnu tās nav pagaršojuši.

2 komentāri