Pētījums: Latvijā populārie uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas pakalpojumi ir dārgi un neizdevīgi

Pievienot komentāru
Pētījums: Latvijā populārie uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas pakalpojumi ir dārgi un neizdevīgi
Foto: f64

Latvijā populārais ieguldījumu pakalpojums – uzkrājošās dzīvības apdrošināšana – ir nesamērīgi dārgs un klientiem nes prāvus zaudējumus.

Izpētot populārākos banku un apdrošinātāju piedāvājumus, pie šāda secinājuma nonākusi Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība “Indexo”.

Tā uzskata, ka apdrošinātāji gadiem veiksmīgi izmantojuši valsts subsīdijas konkrētajam ieguldījumu veidam, lai iedzīvotos, klientiem prasot neadekvāti augstus procentus. Neskatoties uz aicinājumiem šo jomu sakārtot, Finanšu ministrija to neplāno darīt.

Uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu aktīvi piedāvā visas lielākās bankas un apdrošināšanas kompānijas. Latvijā tas ir populārs pakalpojums, ko izmanto desmitiem tūkstošiem iedzīvotāju, jo valsts garantē iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par katru ieguldīto eiro. Pakalpojums sola dzīvības apdrošināšanas polisi, ar iespēju uzkrāt naudu bērna studijām vai vecumdienām.

Taču, kā apgalvo “Indexo”, bankas un apdrošinātāji izmanto valsts subsīdijas, lai iedzīvotos uz klientu rēķina. Pētījumā secināts, ka daudzos gadījumos klients ne tikai nesaņem cienīgu peļņu, bet cieš zaudējumus.

Par naudas uzkrāšanu tiek prasītas milzīgas komisijas, kas gadā var pārsniegt pat 5%. Līgumu nosacījumi esot necaurspīdīgi, tāpēc piedāvājumus salīdzināt ir sarežģīti. Apdrošinātāji un bankas to nekautrējas izmantot, piedāvājot absurdi dārgus produktus.

“Indexo”, kurš pats uzkrājošo dzīvības apdrošināšanas pakalpojumu nesniedz, jo nepieciešama licence, kura esot ļoti dārga, uzskata, ka valstij, kas šo pakalpojumu faktiski subsidē, ir pienākums iejaukties un jomu sakārtot. Viens no priekšlikumiem ir liegt IIN atlaides tiem apdrošinātajiem, kuri prasa neadekvātas komisijas maksas un nenodrošina solīto peļņu.

Finanšu ministrija gan  nesteidzas mazināt banku un apdrošinātāju apetīti. Tā vietā cilvēki tiek mudināti lasīt līgumus, ko paši paraksta.

Vienīgā cerībā, ka situācija nedaudz uzlabosies rudenī, kad Eiropas Savienībā spēkā stājas apdrošināšanas izplatīšanas direktīva, kas noteiks, ka par katru apdrošināšanas produktu ir jābūt īsam aprakstam ar visām izmaksām.