Komentāri
Pētījums: Labākās latviešu valodas runas spējas ir Liepājas, Ogres un Kuldīgas priekšsēdētājiem; vājākās – Rēzeknes mēram
FOTO: LETA

Analizējot 14 Latvijas pašvaldību vadītāju runas, atklājies, ka labākās latviešu valodas runas spējas ir Liepājas pilsētas mēram Uldim Seskam, Ogres novada mēram Artūram Mangulim un Kuldīgas novada priekšsēdētājai Ingai Bērziņai, liecina uzņēmuma Skrivanek Baltic projektā Valodas policijas veiktais pētījums.

Zemāko kopējo vērtējumu saņēma Rēzeknes pilsētas mērs Aleksandrs Bartaševičs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pašvaldību vadītāju runa tika analizēta pēc četriem vērtēšanas kritērijiem – valodas kultūras, gramatikas, valodas stila un oratora prasmēm. Pētījuma rezultāti parādīja, ka augstākais valodas kultūras līmenis ir Mangulim un Seskam. Viņu valodā ir mazāka sarunvalodas ietekme, arī nevēlamie aizguvumi ir dzirdami retāk nekā citiem pilsētu vadītājiem.

Gramatiski pareizs valodas lietojums, pēc ekspertu domām, arī visvairāk dzirdams Ogres novada domes vadītāja publiskajā runā. Sintakses pamatprincipu zināšanas un ievērošana labi atspoguļojas arī Bērziņas teiktajā. Apkopojot ekspertu vērtējumu par politiķu valodas stilu, pirmajās vietās atkal ierindojās Bērziņa un Mangulis. Tikai nedaudz no līderiem šajā kritērijā atpaliek Liepājas pilsētas domes vadītājs, Jēkabpils pilsētas mērs Leonīds Salcevičs un Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, kuri, pēc ekspertu domām, meistarīgi auditorijai pielāgo verbālās izteiksmes līdzekļus.

Par labākajiem oratoriem atzīts Rīgas pilsētas mērs Nils Ušakovs un Liepājas pilsētas vadītājs Uldis Sesks. Līdzīgi rezultāti ir arī Bērziņai un Ventspils pilsētas domes vadītājam Aivaram Lembergam. Par šo politiķu stiprajām pusēm eksperti min labi sagatavotu runu, spēju noturēt klausītāju uzmanību, patīkamu balss tembru. “Oratora prasmju pilnveidē būtiski ir arī tas, cik liela ir pašvaldības vadītāja pieredze, uzstājoties kameru priekšā, un tā ir ļoti atšķirīga, jo vienai daļai pilsētu galvu ir lielākas iespējas paust viedokli reģionālajās televīzijās, nereti arī “lielajās” televīzijās, savukārt citiem novadu politiķiem šāda iespēja ir daudz retāk,” secina “Valodas policijas” eksperte Ilva Liepiņa-Milzarāja.

“Jāatzīst, ka daudzas iezīmes deputātu un pilsētu vadītāju runā ir izteikti kopīgas. Pašvaldību vadītājus atšķir tas, ka viņos ir daudz lielāka pārliecība, acīmredzama pieredze un entuziasms – manuprāt, tieši šīs īpašības piešķir viņu runai īpašo skanējumu, jo pat trūkumus publiskajā runā un gramatikas kļūdas kompensē tas, cik dzīvi, ar cik lielu aizrautību viņi runā par savu pilsētu, par savu novadu,” komentē Skrivanek Baltic valdes locekle Aiga Veckalne.

Lasi vēl