6 komentāri

Par problēmām Latvijas veselības aprūpes sistēmā runāts regulāri, bet tagad publiskoti dati, ka uzskatāmi parāda, cik sliktā situācijā patiesībā atrodamies. Eurostat publicētā pētījuma dati ir satraucoši – gandrīz katru otro cilvēku, kas miris slimības dēļ, būtu varējis glābt, ja veselības aprūpes sistēma strādātu labāk. Starp ES dalībvalstīm vēl sliktāka situācijā ir tikai Rumānijā.

Pētījumā analizēts, cik efektīva katrā Eiropas Savienības dalībvalstī ir veselības aprūpes sistēma un cik tā pieejama visiem iedzīvotājiem. Kopumā secināts, ka visā Eiropā katra trešā nāve varētu būt novēršama.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Nāve var būt novēršama

Koncepts ”novēršamā nāve” balstās uz ideju, ka atsevišķos gadījumos cilvēks no nāves var izvairīties, ja laikus sāk ārstēšanos vai piekopj veselīgu dzīvesveidu, nemaz nesaslimstot. Pārsvarā priekšlaicīgo nāvju iemesls visā ES ir sirdstrieka, insults, zarnu un krūšu vēzis.

Dati rādi, ka Francijā un Beļģijā ir zemākie priekšlaicīgo nāvju rādītāji, bet Latvija un Rumānija ir saraksta lejasgalā.

No konferences Spānijā, kur šis pētījums prezentēts, nule atgriezies Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Dzintars Mozgis, kurš cilvēcīgi atzīst, – ir bijis liels apkaunojums redzēt Latvijas vārdu katra grafika apakšgalā.

Valda nevienlīdzība

Pētījums kārtējo reizi skaudri apliecinājis, ka veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir ārkārtīgi nevienlīdzīga.

Dzintars Mozgis, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis

Bagātie jau tiek klāt, bet nabadzīgie – nē. Tā ir mūsu problēma. Igaunijā šī nevienlīdzība ir krietni mazāka. Tas ir sava veida brīdinājuma signāls, ka mums ir trūkumi un problēmas gan veselības aprūpē, gan valsts politikas sistēmā.

Ārstu biedrībā uzskata, ka situācija krasi pasliktinājusies tieši pašreizējā veselības ministra darbības laikā. Biedrības vadītājs ir tiešs – pēc šādu datu publiskošanas Guntim Belēvičam būtu jāatkāpjas.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents

Nepārtraukti izveidotas dažādas darba grupas. Tās izveidotas tādēļ, lai tajās cilvēki dabiski novecotu un nomirtu no bezdarbības vai tukšas pļurkstēšanas. Nekāda darbība nenotiek un lēmumus pieņem cilvēki, kuri ir pilnīgi nekompetenti.

Belēvičs neatrada iespēju TV3 Ziņām izskaidrot, kā šāda situācija Latvijā radusies, bet ministrijā stāsta, ka viss atduras pret nepietiekamo finansējumu.

Egita Pole, VM valsts sekretāra vietniece

Mums ir sarežģīta situācija veselības finansēšanās jomā, bet ir daudz lietu, ko varam izdarīt, pievēršot uzmanību savai veselībai. Šīs ir sekas, ka ir nāves, ko varam novērst. Nerunājot par to, kāda ir veselības aprūpes kvalitāte, kas ir atbilstoša mūsu valstī, bet kā līdz saslimšanai nenonākt.

Ministrijai ir plāns, kā veselības situāciju uzlabot – no ES fondiem atvēlēti 55 miljoni eiro, kuri sešos gados tika ieguldīti veselīga dzīvesveida popularizēšanai. Proti, visplašākajā līmenī tiks veikti pasākumi, lai mainītu cilvēku ēšanas ieradumus, mudinātu viņus laikus pārbaudīt veselību un sportot.

Video

TOP komentāri

 • nekas
  +4 +4 0

  nekas

  ar to arī leposimies Latvijas 100gadē,visur esam dubļos līdz ausīm
 • sīkā
  +2 +2 0

  sīkā

  Tā zivs pūst jau 20 gadus, bet pie vainas ir nepietiekamais finansējums veselības aprūpei????? Finansējums ja arī būtu lielāks - gudrie izdomās kā to savās kabatās iebāzt! Mums taču ir svarīgi lai atgriežas no ārzemēm cilvēki - vietējie var arī mirt ..
 • Maris
  +2 +2 0

  Maris

  Insulta gadijumaa visu izshkir pirmas 24 stundas,Mani izmeta uz ielas,neesot vietas,paldies Liepajas Metalurga galvenai,ka izglaba !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl