Pērn sāktais ”rīdzinieku karšu” plāns izgāzies

0 Komentāru
Pērn sāktais ”rīdzinieku karšu” plāns izgāzies
Foto: LETA

Pērnā gada nogalē piedāvātais ”rīdzinieku karšu” plāns, lai stimulētu deklarēšanos Rīgā, cietis neveiksmi. Pēc deklarēšanās buma ar cerībām uz lētāku sabiedrisko transportu sekoja stagnācija un būtisks deklarēšanās pieaugums nav saglabājies.

Lai deklarēto rīdzinieku skaitu strauji kāpinātu, pērnā gada nogalē Rīgas dome ieviesa ”rīdzinieku kartes”, kas galvaspilsētā deklarētajiem paredzētu daudz zemāku braukšanas maksu sabiedriskajā transportā nekā nedeklarētajiem. Šis “burkāns” nostrādāja vien īsu laiku.

Eksperti norāda, ka pašvaldībai ir jāpiedāvā zināmas priekšrocības, kas motivētu cilvēkus deklarēties Rīgā, un pašreizējais piedāvājums nav pietiekams arguments, lai cilvēki izšķirtos par labu dzīvesvietas deklarācijai Rīgā.

Domes pārstāvji gan norāda, ka ir apmierināti ar pirms gada sasniegtajiem rezultātiem.

Uģis Vidauskis, Rīgas domes pārstāvis:

Aptuveni desmit tūkstoši cilvēku tad deklarējās, un tos mēs uzskatām par ļoti labiem rezultātiem. Vai tāda akcija būs šogad, vēl precīzi nevaru pateikt.

Šobrīd deklarēšanās tempi atgriezušies vecajās sliedēs – ik mēnesi Rīgā no jauna deklarējas vidēji tūkstoš cilvēku, tomēr tikpat daudz arī maina dzīvesvietu uz citu pašvaldību.

Patlaban Latvijas galvaspilsētā deklarējušies gandrīz 700 tūkstoši cilvēku. Šogad Rīgā klāt deklarējušies teju 13 tūkstoši iedzīvotāju, bet ”izdeklarējušies” – vairāk nekā 11 tūkstoši cilvēku.

Sociologs Arnis Kaktiņš norāda, ka deklarēšanās bums pērnā gada nogalē apliecinājis, ka braukšanas maksas priekšrocības sabiedriskajā transportā daudziem ir bijis spēcīgs arguments. Pēc situācijas pavērsiena, viņaprāt, šo projektu diezin vai var saukt par izdevušos.

Arnis Kaktiņš, sociologs:

Man šķiet, ka projektu diezin vai var nosaukt par ļoti labi izdevušos… Vismaz esošā statistika rāda, ka tas pašreizējais labumu piedāvājums, komplekts, nav pietiekams, un, acīmredzot, tādi sīki uzlabojumi diezin vai kaut ko kardināli varēs mainīt. Deklarētiem rīdziniekiem nepārprotami pilsētā ir jāiedod kaut kādas priekšrocības, kaut kādi ”burkāni”, kaut kādi labumi, kas liktu iedzīvotājiem atteikties no deklarētās dzīvesvietas kaut kur citur, kur viņš faktiski nedzīvo, un pārdeklarēties Rīgā.

”Rīdzinieka karte” nodrošina atlaidi pakalpojumiem vairākās galvaspilsētas medicīnas iestādēs, kā arī apmeklējumam zooloģiskajā dārzā. Uzņēmumā Rīgas satiksme atzīst, ka patlaban rīdzinieka karte galvenokārt pilda tikai e-talona funkcijas.

Rīgas domē saka, ka tiekot domāts par jaunu priekšrocību piešķiršanu deklarētajiem rīdziniekiem, tomēr tas esot gana sarežģīts process. Kamēr Rīgas domē vēl norit sarunas par bonusu sistēmu, deklarēšanās līkne pagaidām stagnē.
0 Komentāru