Komentāri

Joprojām nav samazinājies to cilvēku skaits, kas izmanto nebanku kredītus. Gluži pretēji – aizvien vairāk patērētāju kļūst par ātro kredītu upuriem, jo nespēj laikus atmaksāt izsniegtos aizdevumus.

Lai arī ar likuma spēku pieņemti stingrāki ierobežojumi un noteikti aizdevuma nokavējuma procentu griesti, šķiet, šī rūpala turētāji atraduši veidu, kā likumu apiet, lai nopelnītu vēl vairāk. Tas panākts ar neadekvāti augstām kredīta pagarinājuma maksām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kopumā nebanku kreditēšanas sektors pērn audzis par 21%, cilvēkiem izsniegti kredīti par 480 miljoniem eiro.

Nebanku kreditēšanas tirgus pērn uzrādījis strauji augoši tendenci. Turklāt tas noticis par spīti tam, ka vēl pirms gada šī nozare žēlojas, ka ierobežojot ātro kredītu izsniegšanas noteikumus, naudas aizdevēju bizness tiks iznīcināts.

Vērtējot pagājušā gada datus par nebanku kreditēšanas sektoru, secinājums ir skaidrs – kredītus patērētājiem joprojām izsniedz bezatbildīgi. Vislielākās bažas raisa tie aizdevumi, kuri tiek pagarināti. Proti, no tiem cilvēkiem, kuri internetā paņēmuši ātro kredītu uz mēnesi, mazāk nekā puse spēj tos atmaksāt noteiktajā termiņā.

Turklāt komersanti ir ieinteresēti pagarināt aizdevuma atmaksas laiku. To apliecina fakts, ka lielai daļai ātro kredītu pagarinājuma maksa ir pat trīs reizes lielāka nekā maksa pirmajā mēnesī.

Faktiski, nebanku kreditoriem ir izdevīgāk pagarināt aizdevumu, nekā izsniegt jaunu. Skaitļi lielā mērā runā paši par sevi – pērn Latvijas iedzīvotājiem izsniegti aizdevumi 470 miljoni eiro. Tas ir par 80 miljoniem vairāk nekā 2014. gadā.

Turklāt pagarināts kredītu neuzskata par neatmaksātu, līdz ar to nekur neparādās informācija, ka kredītņēmējs ir melnajā sarakstā. Šeit nebanku aizdevēji met akmeni valsts dārziņā. Viens cilvēks var paņemt kredītus vairākās vietās, jo trūkst vienota reģistra.

Patērētāju aizsargi uzskata, ka būtu jāierobežo arī ātro kredītu reklāmas, kas bieži vien šos aizdevumus pozicionē kā patērētāja otro maku.

Patērētāju aizsargu ieskatā nebanku kredītdevēju darbības neatbilst likumam. Ja ar steigu netiks mainītas procentu likmes aizdevuma pagarinājumiem, komersanti tikšot sodīti.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl