Pērn asi kritizētās OIK izmaksas joprojām milzīgas – 290 miljoni eiro

1 komentārs

Lai gan Obligātās iepirkuma komponentes saistības pērn daļēji atpirktas, tomēr vēl arvien zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā izmaksātās summas ir ievērojamas – pagājušā gadā tie ir 289,2 miljoni eiro, informē Ekonomikas ministrija.

Tāpēc ekonomikas ministrs arvien skaļāk un uzstājīgāk pauž viedokli, ka OIK būtu  jālikvidē.

”Pašreizējais OIK finansēšanas modelis ir morāli bankrotējis un sabiedrība to nav gatava akceptēt. Esmu jau izteicis aicinājumu veidot augsta līmeņa ekspertu grupu, kuras uzdevums būtu meklēt risinājumus, kā atteikties no vēsturiskās, neefektīvās OIK sistēmas un izveidot tādu, kas atbilst sabiedrības nākotnes interesēm,” uzsver ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Ministrijas dati liecina, ka 2017. gadā no 403 elektrostacijām iepirktās elektroenerģijas apjoms pēc subsidētās elektroenerģijas nodokļa (SEN) ieturēšanas, ir 193,6 miljoni eiro, tajā skaitā  51,2 miljoni eiro izmaksāti 94 dabasgāzes koģenerācijas elektrostacijām ar jaudu līdz 4 MW, 62 miljoni eiro izmaksāti 57 biogāzes elektrostacijām, 52,4 miljoni eiro izmaksāti 55 biomasas elektrostacijām, 13 miljoni eiro izmaksāti 53 vēja elektrostacijām, bet 15 miljoni eiro – 144 hidroelektrostacijām ar jaudu līdz 5 MW. Vēl arī piecām koģenerācijas stacijām izmaksāta garantētā maksa par elektrostacijā uzstādīto jaudu pēc SEN ieturēšanas 95,6 miljonu eiro apmērā, un tajā skaitā 90,7 miljoni izmaksāti četrām dabasgāzes koģenerācijas elektrostacijām, bet 4,9 miljoni eiro – vienai  biomasas koģenerācijas stacijai.

”Šie OIK miljoni kā iedzīvotāju un uzņēmēju maksājums ir jālikvidē, vienlaikus rodot mehānismu, kādā veidā valstī turpināt attīstīt zaļās enerģijas un atjaunojamo energoresursu ražošanu. Arī Eiropas Savienības enerģētikas politikas veidotāji aizvien skaļāk runā par atteikšanos no pārrobežu aizliegumiem, daudziem un atšķirīgiem atbalsta mehānismiem un tirgu kropļojošām subsīdijām. Zaļās enerģijas ieviešanai ir jāmeklē inovatīvi, efektīvi un tālredzīgi risinājumi, iespējams, uz tirgus principiem balstīti, nevis finansēti no valsts subsīdijām un iedzīvotāju maksājumiem,” uzsver ministrs.

1 komentārs