Pedofilus Latvijā ārstē ar pārrunām; ne aproces, ne publiskus reģistrus neizmanto

Komentāri
Pedofilus Latvijā ārstē ar pārrunām; ne aproces, ne publiskus reģistrus neizmanto
LETA

Šonedēļ valsti pāršalca ziņa par kārtējo aizturēto pedofilu. Izrādījās, ka tas ir bēdīgi slavenais Ingus Tūns, kurš jau agrāk sēdējis cietumā par šādiem noziegumiem. Probācijas dienestā skaidro, ka Tūns izlaists no cietuma vēl pirms dienesta izveides, tādēļ netika uzraudzīts. Valsts dzimumnoziedzniekus no noziegumiem cenšas atturēt ar psihoterapijas paņēmieniem, un ne pedofilu aproces, ne publiskas datubāzes negrasās ieviest.

Ingus Tūna vārds izskanēja tā sauktā pedofilijas skandāla sakarā, kas apgriezienus uzņēma 90.-to gadu beigās. Toreiz atklātībā nāca vērienīgs pedofilu tīkls, aizdomas krita arī uz augstām valsts amatpersonām, deputātiem. Bet aiz restēm nokļuva vien daži, tostarp “Miss Latvija” vadītājs Ainārs Eisaks un arī Tūns. Pēc cietumsoda izciešanas viņš pārcēlās uz Taizemi, kur vadīja tūrisma firmu, bet vēlāk atgriezās Latvijā. Policija viņu aizturēja aizdomās par seksuālo pakalpojumu pirkšanu no 14 un 18 gadus veciem puišiem. Turklāt pastāv bažas, ka šīs nebūt nav vienīgās epizodes, un faktiski pedofils, izsprucis no valsts uzraudzības, nesodīti varēja turpināt jauniešu izmantošanu. Probācijas dienestā skaidro, ka Tūns sodu izcietis vēl pirms dienesta izveides, tādēļ netika uzraudzīts.

Mihails Papsujevičs, Probācijas dienesta vadītājs:

Ar dzimumnoziedznieku ir tāpat kā ar alkoholiķi. Alkoholiķis paliek tāds visu mūžu, neatkarīgi no tā, – lieto vai nelieto.

Probācijas uzraudzību piemēro tikai tiem noziedzniekiem, kas iznāk no cietuma pirms termiņa. Taču dzimumnoziedznieks priekšlaikus neizlaiž, tādēļ brīdī, kad viņi pamet restoto telpu, faktiski ir brīvi, ja vien tiesa nav piemērojusi papildsodu.

Mihails Papsujevičs, Probācijas dienesta vadītājs:

Netiklas darbības – jā, šeit varētu būt gadījumi, kad persona iziet no ieslodzījuma vietas bez papildsoda.

Latvijā priekšlaikus izlaistajiem mēdz uzlikt aproces, bet pret pedofiliem tās netiek izmantotas, jo ātrāk par noteikto termiņu pedofilus ārā nelaiž. Probācijas dienests gan skaidro, ka informē Bāriņtiesu un citas iesaistītās struktūras, kad noziedznieks iznāk brīvībā. 75% gadījumu dzimumnoziedznieki izmantojuši savus vai radinieku bērnus. Probācijas dienests ir liecinieki daudziem šķērmīgiem gadījumiem.

Mihails Papsujevičs, Probācijas dienesta vadītājs:

Situācija – no 11 līdz 13 gadiem (upura vecums) tas ir noticis ģimenē, un kā tas ir nācis gaismā? Meitene ir palikusi stāvoklī. Bet māte turpina saukt šo meitu par palaistuvi, jo tu esi pavedinājusi, un tevis dēļ viņš atrodas cietumā, vienīgais mūsu apgādnieks.

Būtībā vienīgā metode, ko Latvijā izmanto pret pedofiliem, ir psiholoģiskā ietekmēšana cerībā, ka noziedznieks mainīsies. Ar pedofiliem un citiem dzimumnoziedzniekiem strādā psihoterapeiti.

Artūrs Utināns, psihoterapeits:

Ir daudzas pedofilu grupas. Ir tā saucamie savaldzinātāji, kas vairāk labojas, un ir efektīvāka ārstēšana. Ir sadisti, tā saucamie “killeri”, tad vēl ir tā saucamie introvertie, kas darbojas tikai internetā, izmantojot pornogrāfiju. Tad ir tādi, kuriem seksuālais uzbudinājums sasniedzams gan ar pieaugušo, gan ar bērnu. Skaidrs, ka tādu ir vieglāk rehabilitēt.

Pedofilus ārstē gan individuālos seansos, gan grupu terapijā, līdzīgi kā alkoholiķus. Visgrūtāk pārmācīt ir tos dzimumnoziedzniekus, kurus interesē tikai un vienīgi sava dzimuma mazgadīgie.

Artūrs Utināns, psihoterapeits:

Viņi ir rezistentāki pret ārstēšanu. Tā izsakoties – tas viņiem ir vienīgais prieciņš. Viņu rehabilitācija paredz to, ka viņam visu mūžu jāatturas no seksa. Tas ir grūtāk nekā tiem, kas var seksuālo objektu nomainīt.

Psihoterapeits stāsta, ka daudziem dzimumnoziedzniekiem izdevies rast glābiņu, radikāli pievēršoties reliģijai. Citi lieto zāles un atraduši ģimeni, darbu. Dažos ASV štatos ir ieviesti publiski pedofilu reģistri, taču tas var radīt vēl bīstamāku situāciju, nogriežot noziedzniekam iespēju mainīt savu dzīvi un padarot viņu par tā saukto vientuļo vilku, kuram vairs nav ko zaudēt.

Rudenī paredzētas izmaiņas Krimināllikumā. Grozījumi paredz probācijas uzraudzību piemērot kā obligātu papildsodu par visiem noziedzīgiem nodarījumiem pret nepilngadīgo dzimumneaizskaramību. Tāpat paredzēta vēl virkne izmaiņu, lai pedofilus iegrožotu, tomēr, cik tās būs efektīvas, varēsim spriest vien pēc vairākiem gadiem.

Video

Lasi vēl