Pedagogi sola protestus, ja viņu algas nepalielinās arī nākamgad

6 komentāri

Lemjot par nākamā gada budžetu, valdība šonedēļ sadalīja to papildus naudu, kura gaidāma nākamā gada budžetā. Tas ļaus pildīt dažus solījumus pedagogiem, taču ne visus – īpaši attiecībā uz nākamo algu pieaugumu no nākamā pirmā septembra. Tāpēc skolotāju arodbiedrība (LIZDA) pēc pāris nedēļām atgriezīsies pie jautājuma par protesta akciju rīkošanu.

Algu paaugstināšanas grafiks paredz, ka no pirmā septembra pedagogi par pilnu darba slodzi saņem vismaz 750 eiro mēnesī. Valdība atradusi vairāk nekā 20 miljonus eiro, lai šādu samaksu varētu nodrošināt ar visu nākamo gadu. Taču algu paaugstināšanas grafiks paredz, ka nākamajam solim jāseko jau no 2020. gada 1. septembra, kad algai jāpieaug vēl par 40 eiro. Pedagogu arodbiedrība gan pauž sašutumu, ka budžetā tam šobrīd līdzekļi nav atvēlēti.

“Tā neapmierinātība mums ir par likumu nepildīšanu. Proti, ka politikas veidotāji, izpildvarā šobrīd gan jāsaka, neplāno pildīt spēkā esošus likumus un Minsitru kabineta lēmumus. Un mēs uzskatām, ka tas nav pieņemami,” pauž LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Lai samaksu celtu no septembra līdz decembrim, nepieciešami vairāk nekā deviņi miljoni eiro. Gan Izglītības un zinātnes ministre, gan citi politiķi komentāros par iespēju rast līdzekļus ir izvairīgi. Taču TV3 Ziņām kļuvis zināms, ka koalīcijas partijas apsver nākamā gada budžetā neiekļaut tā saukto trepes finansējumu – kad notiek pakāpeniska papildu līdzekļu piešķiršana gadu no gada. Tas nozīmē, ka valdība varētu nemeklēt nepieciešamo naudu arī skolotāju algām. Šādā gadījumā pedagogu arodbiedrība draud iziet ielās.

“Katrā ziņā ārkārtas padomes sēde tiks sasaukta. Padomes kompetencē ir lemt par kādu no protesta formām. Kā vienmēr, līdz tam mēs centīsimies arī uzrunāt politiķus un centīsimies pārliecināt, ka pedagogiem un zinātniekiem vajadzētu būt prioritārākiem nekā jaunās partiju finansēšanas modelis piecu miljonu eiro apmērā,” norāda Vanaga.

Naudu algu celšanai gan varētu iegūt citos ceļos. Viens no tiem – skolu tīkla reforma. Šogad gan tādā veidā izdevās ietaupīt vien apmēram 600 000 eiro.