Pēc Tieslietu ministrijas taisnošanās par administratoru patvaļu, vāks parakstus Rasnača demisijai

3 komentāri
Pēc Tieslietu ministrijas taisnošanās par administratoru patvaļu, vāks parakstus Rasnača demisijai
Foto: f64

Pēc Mārtiņa Bunkus slepkavības uzmanības centrā joprojām ir maksātnespējas procesi. Par tiem šodien sprieda arī Saeimā. Tieslietu nozares amatpersonu atbildes daudzus deputātus saniknoja, un parlamentārieši sākuši vākt parakstus tieslietu ministra Dzintara Rasnača demisijas pieprasījumam.

Atbildīgās iestādes deputātiem bija sagatavojušas dokumentu, kurā atspoguļotas administratoru darba samaksas. Komisijas vadītājs par sauso informācijas blāķi bija sašutis, jo no datu apkopojuma kopējās tendences saprast nevar. Dokumentu pavada arī vispārīgi apgalvojumi, kas vēl jo vairāk saniknoja deputātu.

“”Maksātnespējas procesa vispusīga izvērtēšana ir ilgtermiņā veicams pasākums” – ļoti gribētos saprast, ko nozīmē ilgtermiņā? Divi, trīs gadi? Kurš kuru uzskata par… nu jūs zināt, ko. Šī vēstule ir formalitātes augstākais lidojums, kas nedod nekādu atbildi,” norāda Saeimas komisijas vadītājs Andris Bērziņš (ZZS).

Pašreizējā situācija ir neglaimojoša. Aptuveni desmitā daļa aktīvo maksātnespējas administratoru atrodas augstākajā riska grupā. Un riska grupas ir vairākas.

“Bet tad ir vidējs risks, zemais risks, bet tas, ka administrators ir zema riska kategorijā, nenozīmē, ka neviens nebrauc pie viņa. Brauc pie visiem! Vienkārši, tur ir nedaudz cita kārtība, kā tas notiek,” saka Maksātnespējas administrācijas pārstāve Alla Ličkovska.

Maksātnespējas administratoru “zelta bedre” ir pozīcijā ar nosaukumu “procesa izmaksas”, kas ļauj izpumpēt naudu no maksātnespējā nonākušiem uzņēmumiem. Dīvaini līgumi par ārpakalpojumiem – šādā veidā daudzi negodprātīgie maksātnespējas administratori izsūc milzu naudu no uzņēmumiem. Administratoru patvaļa ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijai līkumu met ārvalstu investori. Viņiem skaidri zināmas shēmas, kā administratori meistarīgi izsaimnieko svešu mantu.

“Saņemti grāmatvedības pakalpojumi no radiniekiem, ofisa īres un tādā garā. Un šī te kopējā masa jebkurā gadījumā tiek paņemta no nodrošinātā kreditora, tad ir vērtība, no kuras saņemt līdzekļus. Cik tad beigās administratoram – daudz vai maz tā ir politiskā izšķiršanās!” pauž Ārvalstu investoru padomes pārstāvis Ulvis Jankavs.

Uz komisijas vadītāja jautājumu, vai kopumā administratori cenšas uzņēmumus “izvilkt” no nepatikšanām, lai atdzīvinātu, vai tomēr “gremdē”, biežākais izrādījās otrais variants.

“Statistika liecina, ka pamatā tie ir maksātnespējas procesi. Dominējošie. Vairāki desmiti ir tiesiskās aizsardzības procesi, kas ir pret vairākiem simtiem maksātnespējas,” saka Tieslietu ministrijas Valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Sēdes beigās deputāts Romāns Mežeckis paziņoja, ka sāks vākt parakstus tieslietu ministra Dzintara Rasnača demisijas pieprasīšanai. Ministra demisiju var prasīt, ja tiek savākti desmit deputātu paraksti, un Mežeckis pauda pārliecību, ka domubiedrus atrast nebūs nekādu problēmu.

3 komentāri