Pēc skolu tīkla sakārtošanas Grobiņas novadā sešu skolu vietā paliks viena

Pievienot komentāru
Pēc skolu tīkla sakārtošanas Grobiņas novadā sešu skolu vietā paliks viena
RŪDOLFS KRIEVIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Kamēr citas pašvaldības Latvijā tikai nupat sākušas kārtot savu pašvaldību skolu tīklus, Grobiņas novads šogad plāno to pabeigt. Šeit turpmāk sešu novada skolu vietā, būs tikai viena – Zentas Mauriņas Grobiņas novada vidusskola.

Ne visas skolas gan tiks slēgtas, bet gan ar citu nosaukumu turpinās darbu, kā ierasts. Par šādu pieeju skolu tīkla sakārtošanai iebildumi gan ir Izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP).

Grobiņas novadā šogad vienu sākumskolu pārveidos par bērnudārzu, bet piecas izglītības iestādes tiks apvienotas zem vienas izglītības iestādes.

Tīkla sakārtošana notikusi ne tikai tādēļ, ka uz tā nepieciešamību visā Latvijā norāda Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). No šī gada Grobiņas ģimnāzija sarukušā skolēnu skaita dēļ vairs neatbilst ģimnāzijas statusam. Tamdēļ lemts to pārveidot par vidusskolu, vienlaikus aktīvi sākot domāt par pārējo skolu likteni.

Apvienojot novada skolas, četras no tām turpinās mācības savās esošajās, taču Gaviezes pamatskolā turpmāk darbosies tikai bērnudārzs.

Gaviezē pamatskolas mācības pārtrauktas, jo tur līdz šim mācījušies mazāk kā 30 bērnu. Tagad tos uz Grobiņu vedīs skolēnu autobuss, kas gan gar Gaviezi kursējis arī līdz šim. Sākumā novada iedzīvotāji pret ieceri reorganizēt skolas bijuši skeptiski. Bijušas vairākas diskusijas un sarunas.

Esošajās telpās turpinās darboties gan divas citas novada pamatskolas – Kapsēdes, kas ir nesen renovēta un tajā mācības apgūst virs 100 bērnu, un Bārtas pamatskola, kur mācās mazāk par 50 bērniem.

Kapsēdes pamatskolas direktors Kaspars Politers stāsta, ka sākumā pret plānu skolu reorganizēt esot bijušas pretenzijas. “Nebija jau tā, ka mēs bijām spiesti pievienoties. Mēs sarunu gaitā pārliecinājāmies, ka tas varētu būt labāk gan bērniem, gan skolai. Un, ja runā, vai būt Kapsēdes pamatskolai, tad man labāk gribas jautājumu uzstādīt, vai būt skolai Kapsēdē. Un šis variants noteikti vairāk nodrošinās to, ka tā skola būs.”

Skolas direktors arī stāsta, ka skolas pedagogi pārmaiņas esot pieņēmuši. Tikai viens no tiem pēc reorganizācijas nolēmis darbu skolā pamest.

Lai gan Grobiņas novada skolas kļūs par vidusskolas sastāvdaļu, skolu ēku uzturēšanas izmaksas paliks. Novads gan uzskata, ka tas ļaus strādāt efektīvāk. Tāpat paredzams, ka mazo skolu pedagogiem būs atalgojuma pieaugums, jo iepriekš strādāja skolā, kur mācījās neliels skaits bērnu, un līdz ar to arī naudas bija mazāk. Tagad Grobiņas vidusskolā būs ap 800 bērnu.

Šuplinska kopumā atzinīgi vērtē pašvaldību paveikto skolu tīkla sakārtošanā. Taču ministre līdz galam nav apmierināta, ka no 63 Latvijas skolām, kuras skars pārmaiņas, garākais ir saraksts ar tām, kas tiks apvienotas vai pievienotas citām izglītības iestādēm.

“Tas it kā samazina kopējo skolu skaitu, bet jautājums tālāk ir par administratīvo, infrastruktūras un arīdzan piesaistīto skolotāju skaitu un kapacitāti. Arīdzan IZM esošā uzskaites sistēma ne vienmēr ļauj uzreiz arī atpazīt, kurā brīdī tā ir filiāle, kurā brīdī tai ir deleģēts samazināt šīs administratīvās funkcijas, bet mēs tam esam pievērsuši uzmanību,” norāda ministre.

Kopumā šogad Latvijā 1. septembrī vairs durvis neatvērs 13 skolas. Bet reorganizācija notiks vēl 53 izglītības iestādēs, kuras tiks pievienotas kādai citai vai arī tai uz zemāku tiks mainīta izglītības pakāpe.

Izglītības un zinātnes ministrijas provizoriskie aprēķini liecina, ka tas ļaus ietaupīt ap vienu miljonu eiro.