Pēc piecus gadus ilga pieauguma jaundzimušo skaits Latvijā atkal samazinās

Komentāri

Šā gada pirmajos mēnešos Latvijā ir samazinājies jaundzimušo skaits, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotā informācija.

Galvenais iemesls, visticamāk, ir nevis jauno ģimeņu aizbraukšana vai valsts atbalsta trūkums, bet gan fakts, ka 90. gadu dzimstības krīzes dēļ patlaban samazinās reproduktīvā vecumā esošo sieviešu īpatsvars.

Demogrāfs Ilmārs Mežs norāda, ka sievietes vecumā no 20-35 gadiem sarūk vēl straujāk nekā jaundzimušo skaits. Tas tāpēc, ka pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā, salīdzinot ar 80. gadu beigām, Latvija piedzīvoja demogrāfisku krīzi.

Eksperts cer, ka turpmāk jaundzimušo skaits paliks nemainīgs un lejupslīde apstāsies. Tomēr, lai ģimenes izšķirtos laist pasaulē divus, trīs, četrus bērnus, nepieciešama nopietnāka valsts un pašvaldību atbalsta politika.

Jāmaina uzsvari nodokļu reformā, lai strādājošajiem ar bērniem būtu vairāk atvieglojumu un lielāki ienākumi. Pašvaldībām ir jālikvidē bērnudārzu rindas.

Tikmēr Finanšu ministrijā joprojām akcentē, – dažādus demogrāfiju veicinošus pasākumus varot īstenot arī ārpus nodokļu politikas.

Demogrāfijas lietu centra vadītājs Imants Parādnieks gan pauda gatavību cīnīties par labākiem nosacījumiem ģimenēm ar bērniem.

Lasi vēl