2 komentāri

Kad Saeima lēma par nākamā gada valsts budžetu, LNT Ziņu Top 10 jau tradicionāli izvaicāja deputātus, lai pārliecinātos, kāda ir viņu izpratne par galveno finanšu dokumentu, kas ietekmē ikvienu iedzīvotāju.

Kā ierasts, jautājumi tika uzdoti tikai par vissvarīgākajām pamatlietām, kuras būtu jāzina ikvienam lēmuma pieņēmējam. Un, kā ierasts, šie ir jautājumiem, uz kuriem ne visi piekrita atbildēt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viens no deputātiem, kurš atteicās sniegt atbildes, bija Kārlis Seržants.

Kārlis Seržants

Kārlis Seržants
Saeimas deputāts, ZZS

Es astoņus gadus šeit esmu, un katru gadu jūs uzdodat vienu un to pašu jautājumu. Tas pēc jampampiņa sāk izskatīties jau.

No tiem, kuri piekrita atbildēt uz visiem jautājumiem, precīzas zināšanas par jaunā budžeta apmēru šoreiz bija aptuveni pusei deputātu. Viņi zināja, ka ieņēmumi ir 8,7 miljardi eiro, bet izdevumi – 8,9 miljardi. Vēl divi aptaujātie deputāti demonstrēja izpratni par budžeta lielumu, tomēr par pāris simtiem miljonu eiro kļūdījās. Savukārt viens no aptaujātajiem nespēja pat tik daudz, kā nosaukt budžeta apmēru.

Romans Miloslavskis

Romans Miloslavskis
Saeimas deputāts

Zināt, mēs vēl balsojam par tiem visiem jautājumiem. Protams, mēs zinām šos ciparus. Balsosim par to.

Diezgan sekmīgi deputātiem veicās, atbildot uz jautājumu par budžeta deficīta apmēru, kas nozīmē, ka valsts arī nākamgad turpinās dzīvot uz parāda. Vairums atbildēja precīzi, ka deficīts ir 1% no iekšzemes kopprodukta. Savukārt deputāts Romans Miloslavskis zināja vien to, ka deficīts ir.

Viņš nespēja atbildēt arī uz jautājumu, kāda nākamgad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme, kas ir vēl viens būtisks rādītājs, ko ņem vērā, veidojot budžetu. Turpretī pārējo aptaujāto atbildes, ka kopprodukta pieaugums tiek prognozēts 3,4% apmērā, bija pilnībā vai gandrīz precīzas.

Deputātiem vislabāk šoreiz veicās ar jautājumu, vai nākamgad gaidāmas izmaiņas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmēs? Aptaujātie pārliecinoši atbildēja pareizi, ka Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām tiks piemērota samazinātā 5% likme. Tomēr arī šis jautājums ne visiem bija pa spēkam. Deputāts Miloslavskis jau atkal “šāva greizi”.

Romans Miloslavskis

Romans Miloslavskis
Saeimas deputāts

PVN likmes nemainās.

Savukārt “viscietākais rieksts” bija jautājums par vienu no galvenajiem sasniegumiem jaunajā budžetā. Latvija pirmo reizi aizsardzībai atvēlēs 2% no iekšzemes kopprodukta, tādējādi kļūstot par vienu no retajām NATO valstīm, kura pilda saistības. Neviens no aptaujātajiem nespēja pareizi atbildēt, ka aizsardzības budžets būs 576 miljoni eiro.

Turklāt ne visi zināja, ka aizsardzībai tiek atvēlēti 2% no iekšzemes kopprodukta. Citi atbildēja nepareizi, ka 2% tiek rēķināti no valsts budžeta. Tas “sajauca galvu” pat ekonomikas zinātņu doktoram, deputātam Ivaram Brīveram. Aptaujātajiem tautas priekšstāvjiem grūtības sagādāja arī jautājums, kāda nākamgad būs minimālā alga.

Kā deputātiem veicās ar atbilžu sniegšanu – plašāk LNT Ziņu Top 10 sižetā.

TOP komentāri

 • Jantariks un Co
  +1 +1 0

  Jantariks un Co

  Toties es droši zinu, ka mana alga 16 000 un vairāk mēnesī, budžetā ir iekļauta un nemainīsies !!! Var tikai uzlaboties. Rimševiča alga nobāl manā priekšā ! Un tas ir budžeta vislabākais un galvenais rādītājs !
 • Kokos
  0 0 0

  Kokos

  Protams , ka gribētos , lai zina visu un precīzi, bet uzprasiet jebkurā darba vietā jebkuram darbiniekam būtiskākos jautājumus par darbu, nekad visi nevarēs atbildēt.
  Skumji, ja pat aptuveni nezina, tad gan rodas jautājums vai vispār ir kāda izpratne par to, ko dara 😃

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl