Pēc izmaiņām likumā strauji pieaug pieteikumu skaits radošo personu atbalsta stipendijām

0 Komentāru

Tiek cerēts, ka radošo personu atbalsta stipendijām paredzēto pusmiljonu izdosies sadalīt līdz gada beigām un šī nauda nebūs jāskaita atpakaļ valsts kasē. Pieteikumu skaits pieaudzis pēc tam, kad oktobra vidū pieņemti grozījumi Radošo personu likumā, mīkstinot prasības atbalsta saņemšanai.

Izmaiņas likumā stājās spēkā 16. oktobrī, un šo pāris nedēļu laikā Latvijas Radošo savienību padomē sniegtas jau gandrīz 50 konsultācijas.

Arī baleta māksliniece Sarma Rozenberga atnākusi uzzināt, kādu finansiālu labumu sev un saviem kolēģiem varētu dabūt. Ar pensiju 200 eiro mēnesī izdzīvot grūti, ja vēl pieklibo veselība, un ārstēšanās prasot astronomiskas summas. ”Dzīvojam mēs badā, ēst mums nav ko, mēs pārdodam gleznas, dzīvokļus un mēģinām izdzīvot,” tā LNT Ziņām atzīst Rozenberga.

Tas, ka radošo personu atbalsta programma nestrādā, secināts jau tūdaļ pēc tās uzsākšanas gada sākumā. Piešķirto atbalsta stipendiju skaits ar katru mēnesi kļuva arvien mazāks – no 15 martā līdz vienai – septembrī. Rezultātā no stipendijām šogad atvēlētā pusmiljona, kas ļautu palīdzēt 200 personām, apgūti vien nepilni 80 000, un atbalstu saņēmušas tikai 42 personas.

Pretendentu loks bijis tik šaurs, jo bija noteikts pārāk zems nabadzības slieksnis, atzīst Latvijas Radošo savienību padomes priekšsēdētāja Dace Bluķe. ”Bija ienākumu griesti, ka trīs mēnešu periodā ienākumi nevarēja būt lielāki par pusi no minimālās algas – tātad – 215 eiro. Pie tam, šis likums stājās spēkā šā gada janvārī, kad nedaudz tika indeksētas pensijas, un pensionāri, kuri ļoti cerēja uz šo atbalsta stipendiju, secināja, ka viņu pensijas no janvāra palielinājušās par 7 eiro, un, ja pērn tie bija zem 215 eiro, tad šogad – 219 vai 220 eiro, kas tāpat ir ārkārtīgi maz. Un tad sanāca, ka mēs trūcīgajiem māksliniekiem dodam atbalsta stipendijas, bet viena liela daļa nebija pietiekoši trūcīgi.”

Tagad šie ienākumu griesti radošajām personām paaugstināti līdz 75% no minimālās algas, kas ir virs 300 eiro. Savukārt pensijas vecuma māksliniekiem tie pilnībā atcelti. ”Mēs ceram, ka 75 personas, kurām tika sniegta konsultācija, bet viņas nebija atbilstošas šo dažu eiro dēļ, šobrīd varēs vērsties Kultūrkapitāla fondā un saņemt šo vienreizējo atbalstu,” LNT Ziņām norāda Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone.

Jaunais Radošo personu likums pēc būtības ir pašpalīdzības kase, kas māksliniekiem, rakstniekiem, mūziķiem ļauj izkļūt no finanšu problēmām, ja tādās viņi nokļuvuši piespiedu dīkstāves vai slimības gadījumā, vai – ja jāslīkst ārstniecības un komunālo maksājumu jūrā.

Dīkstāves stipendijas apmērs ir 2580 eiro, savukārt stipendija sadzīves vai ārstniecības problēmu risināšanai ir  1290 eiro.

0 Komentāru