Komentāri

Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām kopumā vērtējama pozitīvi, tomēr pastāv būtiski riski vienlīdzīgai konkurencei. Tā trīs mēnešus pēc cenu brīvlaišanas secinājusi Konkurences padome, kas noslēgusi elektroenerģijas tirgus uzraudzību. Atklāts arī, ka elektrības tirgotāju līgumos bijuši netaisnīgi nosacījumi.

Analizējot situāciju elektrības brīvajā tirgū, nav atklātas barjeras brīvai konkurencei. Taču par būtisku risku Konkurences padome uzskata uzņēmuma Sadales tīkls dominējošo stāvokli.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tā kā visiem elektrības tirgotājiem ir jāslēdz līgums ar Sadales tīklu par elektrības piegādi, pastāv bažas, ka monopolists var diktēt sev izdevīgus nosacījumus, saka Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Risks tiek saskatīts arī Sadales tīkla un Latvenergo pārmērīgā sasaistē. Konkurences padomei ir bažas, ka Latvenergo pastāv iespēja piekļūt visu tirgotāju, tātad arī konkurentu, klientu datubāzei, jo to reāli uzturot Latvenergo, nevis Sadales tīkls. Uzņēmumi tiek aicināti novērst šādu situāciju.

Latvenergo gan norāda, ka uzņēmumam ir pieejama informācija tikai par saviem klientiem un uzsver, ka konkurentu klientu datiem tam piekļuves nav.

Konkurences padomes secinājumiem nepiekrīt arī Sadales tīkls. Uzņēmuma vadītājs saka – ja kāds no tirgus dalībniekiem būtu neapmierināts, tiktu saņemtas sūdzības.

Situāciju elektrības tirgū analizējis arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Tas atklājis, ka visu četru elektrības tirgotāju līgumos iekļauti netaisnīgi nosacījumi, piemēram, neatbilstoša maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu vai ierobežotas patērētāja tiesības iesniegt tirgotājam pretenzijas par rēķinu.

Ar tirgotājiem turpinās pārrunas par netaisnīgo nosacījumu labošanu, un visi trūkumi lielā mērā jau esot novērsti.

Lai veicinātu konkurenci, iedzīvotāji tiek aicināti aktīvi interesēties par elektrības tirgotāju piedāvājumu un izmantot iespēju regulāri mainīt uzņēmumu, no kura tiek pirkta elektrība.

Konkurences padomes ieskatā tieši tā var izdarīt vislielāko konkurences spiedienu uz tirgus dalībniekiem.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl