Pēc dažiem gadiem iedzīvotājiem būs jāizšķiras par labu elektroniskai komunikācijai vai pastam

Komentāri

Oficiāls valsts piešķirts e-pasts vai pastkastīte saziņai ar valsts un pašvaldības iestādēm – pēc dažiem gadiem iedzīvotājiem būs jāizšķiras par labu elektroniskai komunikācijai vai tradicionālajam pastam.

Iecerēts, ka e-adreses pilnīga ieviešana noslēgsies 2020.gadā. Tad tiesām, zvērinātiem tiesu izpildītājiem un maksātnespējas administratoriem, kā arī Uzņēmumu reģistros reģistrētām fiziskām un juridiskām personām oficiālais e-pasts būs jāizmanto obligāti.

Bet jau līdz 2018.gada 1.jūnijam oficiālais e-pasts obligāti jāsāk lietot valsts iestādēm un rezerves karavīriem, kad šis pakalpojums kļūs pieejams arī iedzīvotājiem. Vai e-pakalpojumu videi pakāpeniski paplašinoties, iedzīvotāju personīgā informācija būs drošībā?

Par oficiālu e-pasta adrešu ieviešanu saziņai starp valsti un iedzīvotājiem valdībā spriež jau vairākus gadus. Valsts pusei tas atvieglotu komunikāciju, jo samazinātos dokumentu aprite, informācija ceļotu ātrāk, sūtījuma piegāde būtu garantēta arī tiem, kas atrodas ārzemēs.

Oficiāla elektroniskā adrese būs obligāti jāizmanto tikai uzņēmējiem. Pārējiem tā būs brīvprātīga iespēja, taču ja cilvēks būs piekritis izveidot oficiālo e-pastu, tas paziņojumus no valsts varēs saņemt tikai šajā e-pastā, bet piemājas pastkastīte stāvēs tukša.

LNT ziņu aptaujāto iedzīvotāju domas par oficiālu e-pastu dalās.

Gunta

Vīrs būtu noteikti apmierinātāks ar e-pastu, jā. Jo ziniet ar tām vēstulēm ir tā – viņas mēdz aiziet nepareizu ceļu.46

Juris

Pavisam noteikti izskatītu jautājumu, kāpēc tas ir vajadzīgs, vai tas ir labi, vai vispār tam ir kāda jēga un tiešām kur tad ir tā drošība un cik ērti tas ir patērētājam, vai tas ir interesanti vai gluži pretēji – lielāka epopeja līdz mērķa sasniegšanai.

Viena no iestādēm, kura pakāpeniski jau pāriet uz elektronisku saziņu ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Jau gadu tā klientiem piedāvā sazināties ar portāla Latvija.lv starpniecību.

Autorizācija Latvija.lv patlaban noris izmantojot internetbanku. Taču oficiālajam e-pastam ar bankas starpniecību sākotnēji piekļūt nevarēs. Būs jāizmanto identifikācijas karte, ko izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Būs nepieciešams arī kartes lasītājs, kas jāiegādājas atsevišķi. Turklāt arī virtuālais e-paraksts šim nolūkam nebūs derīgs, jo tas ir tikai parakstīšanas, nevis autentifikācijas rīks.

Šīs sistēmas drošības un stabilitātes nodrošināšanai patlaban tiek izstrādātas prasības, kas būs jāievēro visām valsts un pašvaldības iestādēm. Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija jeb CERT plašāk šo projektu nekomentē. Tikmēr Vides ministrijā mierina, ka jauna ābece te neesot jāizgudro.

Līdz nākamā gada 1.jūlijam valsts iestādēm jāizvērtē savas elektroniskās saziņas iespējas un, ja nepieciešams, jārosina atbilstoši grozījumi. Oficiālā e-pasta lietošana iedzīvotājiem būs bez maksas un no tā jebkurā brīdī varēs atteikties.

Lasi vēl