Pēc ārstu saceltās trauksmes valdība atcēlusi prasību ārstiem atskaitīties VID par visiem darījumiem

0 Komentāru

Pēc ārstu saceltās trauksmes valdība atcēlusi prasību ārstiem atskaitīties Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par visiem darījumiem, turklāt ar pacienta datiem. Tas gan daļēji bremzējis iniciatīvu automātiski aprēķināt pārmaksāto nodokli par veselības aprūpes pakalpojumiem, taču novērsīs iespējamus privātās dzīves aizskārumus.

Saskaņā ar iepriekšējās valdības priekšvēlēšanu gaisotnē tapušo lēmumu ārstniecības iestādēm līdz 25. aprīlim būtu Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz atskaites par katru sniegto pakalpojumu un kvītīs jānorāda ne tikai tās numuru, bet arī pacienta vārdu, uzvārdu un personas kodu. Turklāt neprasot, vai pacients tam piekrīt.

Viens no mērķiem – lai būtu iespējama automātiska nodokļu atmaksa par veselības aprūpes pakalpojumiem. Normu asi kritizēja mazās ārstu prakses, jo te kvītis raksta ar roku, un tas būtu obligāti jādara par katru, kaut 1,42 eiro līdzmaksājumu. Otrkārt, bažas raisīja iespējamais personas privātās dzīves aizskārums.

“Šis nav efektīvākais veids, kā palielināt ģimenes ārstiem birokrātiskās procedūras,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Tātad, ja pacients nepiekritīs, VID arī turpmāk neuzzinās, kādu ārstu esat apmeklējis. Vienlaikus valdības lēmumu ar satraukumu gaidīja lielo ārstniecības iestāžu pārstāvji, jo tie bija sākuši gatavoties jauniem nosacījumiem, turklāt vienojušies ar VID, ka varēs neieviest dārgas kases sistēmas un tā vietā izsniegs elektroniskās kvītis ar VID sistēmas ģenerētiem numuriem.

“VID šī informācija sadalās divos ceļos, viens, mēs atskaitāmies par konkrēto numuriņu. Un otrs – viņš virtuāli aiziet uz, teiksim, Ināras Pētersones iedzīvotāju ienākuma nodokļa sagatavi un gaida,” saka Veselības aprūpes darba devēju asociācijas pārstāve Ināra Pētersone.

Valdība pēdējā brīdī tomēr atstāja prasību, ka elektroniskās kvītis sagatavos par katru darījumu un, ja pacients piekrīt, ar personas datiem. Šī piekrišana pagaidām varētu būt rakstveida iesnieguma formā. “Protams, tas ir administratīvais slogs,” atzīst Pētersone. Bet tas varētu interesēt tiem, kuri gribēs automātiski atgūt pārmaksāto nodokli.

“Tātad Valsts ieņēmumu dienests varētu saņemt informāciju automātiskai iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksai, ja persona būs lūgusi norādīt viņas personas kodu un vārdu, uzvārdu un piekritusi informācijas nosūtīšanai Valsts ieņēmumu dienestam,” teic VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktora vietniece Inese Bindemane.

Papīra formātā izsniegtām kvītīm šādas iespējas nebūs un nodokļa atgūšanai būs jāiet līdzšinējais ceļš. Tiesa, veselības ministrija cer nākamo divu gadu laikā sistēmu pilnveidot, izmantojot e-veselības iespējas.

“Protams, ideālā pasaulē, ja e-veselība nebūtu lamuvārds, tad pietiktu ar to, ka šī informācijas apmaiņa notiek e-veselībā, uz to arī tiek iets,” piebilst veselības ministre.

Informāciju par elektroniskajām kvītīm ārstniecības iestādes varētu sniegt jau tagad, tātad, nākamgad sniedzot gada deklarāciju, jau būs ārstniecības iestāžu dati par gada trīs ceturkšņiem.

0 Komentāru