Pēc 70 gadiem izdodas atrast bezvēsts pazuduša leģionāra kapa vietu

Komentāri

Pavasarī TV3 demonstrēja dokumentālo filmu Bezvēsts pazudušie, kur stāstīts par daudzu, Otrajā pasaules karā kritušo karavīru mirstīgajām atliekām, kas pienācīgi neapbedītas, joprojām guļ bijušajos kaujas laukos.

Kāda leģionāra radiniece meklēja savu bezvēsts pazudušo krusttēvu. Pēc dokumentālās filmas parādīšanas šī tikšanās beidzot ir notikusi.

Kad aprīlī TV3 Ziņas tikās ar Baibu Bumbieri, viņa savā Rīgas dzīvoklī šķirstīja ģimenes albumus un stāstīja, kā mamma un vecmamma mira, tā arī neuzzinājušas, kur atdusas viņu mīļais.

Mammas brālis Jānis Vilhelms Kārkliņš 20 gadu vecumā tika iesaukts leģionā, bet, tuvojoties Hitlera sagrāvei, kopā ar biedriem metās bēgt.

Ģimenei pēc vairākiem gadiem slepus pienāca vēstule, kurā bija izstāstīts, ka Jāni līdz ar citiem dezertieriem nošāva un neļāva apglabāt par biedu pārējiem. Tā viņš palicis bezvēsts pazudis pat 70 gadus pēc kara beigšanās.

Tolaik Baiba vēl nezināja, ka šī vēlēšanās piepildīsies drīzāk nekā cerēts. Atsaucās novadpētnieks no Kuldīgas Herberts Knets, kura piezīmēs atradās Baibas pazudušā krusttēva vārds. Iesaistot vēl dzīvi palikušos aculieciniekus, izdevās pat atrast leģionāra kapavietu. Meža ielokā, nelielā kapsētā.

Kapiņš ir vienkāršs, bet labi atšķirams pat 70 gadus pēc Jāņa guldīšanas zemē. Vietējie turējuši to kārtībā kā zinādami, ka agrāk vai vēlāk radinieki atradīsies.

1944. gada nogalē, kad karš jau gandrīz bija zaudēts, augstākais SS vadītājs Ostlandē Fridrihs Jekelns bija izdevis pavēli atrast dezertējušos leģionārus un viņus sodīt.

Noticis kara tribunāls, taču spriedums jau bijis skaidrs. Kāds no puišiem vēl centies bēgt, bet tas nav izdevies.

Divus nošautos vēlāk apbedīja dzimtas kapos, bet trīs, kuriem neatbrauca pakaļ, tostarp Jāni, – Ozolos. Domādami, ka viņi ir brāļi, Jānis ar draugu pat guldīti kopējā kapā.

Savukārt pats Jekelns, kurš bija licis puišus sodīt, tikai pusotru gadu vēlāk bija starp tiem vācu ģenerāļiem, kurus publiski pakāra Uzvaras laukumā.

Kapavietas atrašana ģimenei vairs neatdos tuvinieku, bet vismaz ilgi gaidīto sirdsmieru – gan.

Lasi vēl