Pēc 40 gadiem savā vēsturiskajā vietā atgriezīsies Rīgas 1. slimnīcas vārti

0 Komentāru
Pēc 40 gadiem savā vēsturiskajā vietā atgriezīsies Rīgas 1. slimnīcas vārti
LETA

Savulaik no nodošanas metāllūžņos izglābti un 40 gadus pēc tam glabāti –  pēc restaurācijas savā vēsturiskajā vietā atgriezīsies Rīgas 1. slimnīcas vārti. Pateicoties bijušajam slimnīcas darbiniekam, izdevies saglabāt vēl vienu oriģinālu detaļu vecākajā Latvijas slimnīcā, kur šobrīd rit restaurācija.

Kādreizējais Rīgas 1. slimnīcas ražošanas direktors apciemo savu bijušo darbavietu. Tieši viņš, Juris Antonovičs, pirms 40 gadiem paglāba no iznīcības mazos fasādes vārtus, izvedot tos no slimnīcas teritorijas. Padomju laikos šādām autentiskām lietām nebija nekādas vērtības.

Nejauši Juris ar kundzi Āriju uzzināja, ka tieši šo vārtu fragmentu meklē slimnīcas restauratori. Bija žēl šķirties, viņi atzīst.

Šajā objektā mēģina saglabāt visu, kas ir glābjams. Gan vējrādītāju, kas rotās vienu no slimnīcas korpusu fasādēm, gan Rīgas ģerboni, kurā galvenais varonis ir lauva. Šim zvēru karalim šovasar nepieciešams bija atjaunot pat zobus, jo šī skulptūra atradās ļoti sliktā stāvoklī. Šobrīd administratīvā korpusa 1. slimnīcas restauratore Inga Hauslere veic pēdējos darbus pie lauvas kroņa zeltīšanas.

Lai izceltu slavenā tēlnieka Folca Rīgas ģerboņa šo smilšakmens skulptūru, šovasar tika pieņemts lēmums apzeltīt lauvas kroni ar 24 karātu zeltu. Agrāk tā tas nebija.

Būvdarbu laikā slimnīcas teritorijā atrasti vairāki autentiski priekšmeti, kas izrotās korpusu fasādes.

Pēc kāda laika jumtu greznos 10 tādi rotājumi. Rīgas 1. slimnīcas komplekss ir arhitektūras piemineklis, kura restaurācija šobrīd esot viena no pašvaldības prioritātēm. Pēdējos piecos gados tā izmaksājusi ap 20 miljoniem eiro.

Rīgas 1.slimnīcas administratīvā korpusa atklāšana notiks pēc nepilniem diviem mēnešiem.

0 Komentāru