Pavļuts: Esam divu nedēļu attālumā, lai izsludinātu ārkārtējo situāciju medicīnā

27 komentāri

Reaģējot uz Covid-19 statistiku, veselības aprūpē izsludināta paaugstināta gatavība. Covid-19 nodaļās atvēlētās gultasvietas ir jau teju aizpildītas un mediķi prognozē, ka tuvākajā laikā saslimušo skaits dubultosies. Esam soli no tā, ka nāksies šķirot pacientus, kam sniegt palīdzību un kam atteikt, – neatliekamās palīdzības dienestā tas tiekot darīts jau šobrīd.

Paaugstināts gatavības stāvoklis nozīmē, ka nozarē pieejamie resursi ir nepietiekami, lai, turpinot slimnīcu darbu ikdienas režīmā, nodrošinātu visu pasākumu veikšanu. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) un arī mediķi skaidro, – situācija ir smaga. Esam soli no tā, ka nāksies šķirot pacientus – kam sniegt palīdzību un kam atteikt.

Lasi vēl – Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā izsludināta paaugstināta gatavība veselības aprūpē

“Esam divu nedēļu attālumā, lai izsludinātu ārkārtējo situāciju veselība aprūpē. Līdzīgi kā tas bija pagājušajā gadā, šis lēmums mums būs jāpieņem un jāsper soļi. Būs veselības aprūpes resursi izsmelti un būs jautājums par to, kam sniegt palīdzību un kam tajā brīdī atteikt. Es domāju, drīz mēs būsim līdzīgi kā pagājušajā gadā situācijā, kad faktiski visi stacionāri visas slimnīcas Latvijā nodarbojas ar Covid-19 ārstniecību,” brīdina veselības ministrs.

Covid-19 slimnieku ārstēšana noslogojusi arī reģionālos stacionārus. Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā neslēpj, – plānveida pakalpojumus visi pacienti nesaņems. Slimnīcas noslodze ir augsta, arī pārprofilētās Covid-19 gultas ir aizpildītas.

“Mēs šobrīd slimnīcā nodarbojamies ar darbu pārplānošanu. Jau pēdējā mēneša laikā ir pārorganizēts darbs un pārprofilēti profili, lai mēs varētu vienlaikus ārstēt hroniski sirgstošos un pacientus ar smagām slimībām, kuras galu beigās manifestējās ar dzīvībai bīstamām. Šobrīd abu lielo veselības vaļu kapacitāte ir pārpildīta – gan slimības, kuras netika ārstētas pagājušajā gadā, tā arī Covid-19 pacienti ir noslogojuši pārprofilētās gultas jau 100% apjomā. Mūsu slimnīcā ir paaugstinātas gatavības režīmā, kas nozīmētu tālākos soļus, lai reducētu plānveida palīdzību tajā situācijās, kad tā ir atliekam,” vērš uzmanību Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas galvenā ārste Eva Strīķe.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) ārkārtējais stāvoklis izsludināts jau pirms pāris dienām. Tas nozīmē, ka pacientiem jārēķinās, ka mediķi šķiro – kuru nepieciešams vest uz slimnīcu, kuram nodrošināt cita veida palīdzību.

“Pārejot paaugstinātā gatavībā, uzsākām pacientu izvērtēšanu, lai nosūtītu brigādi, vērtējot, vai šim pacientam varētu piemērot citu pakalpojumu veidu,” apliecina NMPD direktore Liene Cipule.

Stradiņa slimnīcas vadītājs Rinalds Muciņš atgādina, – resursu medicīnas iestādēm ir tik, cik ir  – īpaši runājot par personālu: “Redzot prognozes nākotnē, varam nonākt pie brīža, kad vairs netiksim galā – pārorganizējam darbu, ierobežojam plānveida pasākumus. Mēs esam kļuvuši gatavāki šai situācijai. Piemēram, ja pagājušajā gadā mums bija 50 intensīvās gultas, šobrīd ir 90 un vēl varam 38 nodrošināt. Bet tur ir personāla izaicinājumi, jo gulta pati par sevi neārstē. Viņš ir izdedzis, noguris, jo intensitāte kā strādāt ir augsta un pirms Covid-19 krīzes personāla nepietiekamība bija asas debates, jo uz papildu personāla piesaisti mēs nevaram cerēt.”

Eksperti aicina valdību steidzami sagatavot stingru pasākumu kopumu nekontrolētas Covid-19 izplatības ierobežošanai. Uz jautājumu, vai valdība, vilcinoties ar lēmumu pieņemšanu, nav palaidusi garām iespēju ierobežot Covid-19, veselības ministrs atbildēja apstiprinoši – ierobežojumi, kas stāsies spēkā vien pēc desmit dienām, jau ir krietni novēloti.

“Viennozīmīgi drošības pasākumu ieviešana ir novēlota. Veselības ministrija piedāvāja ieviest pagājušā pavasara veida pasākumus jau pie rādītāja 120, bet tika pieņemts valdības kopējs lēmums, un, jā, es arī piedalījos šī lēmuma apspriešanā par to, ka to nedarīt un virzīties uz citu risinājumu. Otrdien lemtie pasākumi nevar novērst tālāku vīrusa izplatību un slodzes palielināšanos slimnīcas – situācija turpinās pasliktināties,” norāda Pavļuts.

Vienlaikus mediķi vēršas pie iedzīvotājiem ar lūgumu ieverot drošības prasības, domājot par kopējo sabiedrības veselību.

27 komentāri