Patvēruma meklētāji tagad saņem trīs eiro dienā! Vieni nesūdzas, bet citiem izdzīvot ir grūti

3 komentāri
Patvēruma meklētāji tagad saņem trīs eiro dienā! Vieni nesūdzas, bet citiem izdzīvot ir grūti
Foto: LETA / F64

Šī ir pirmā nedēļa, kad patvēruma meklētāji saņem paaugstināto uzturnaudu – līdzšinējo 2,15 eiro vietā šie cilvēki turpmāk saņems trīs eiro dienā. Šī summa speciāli aprēķināta, konstatējot, ka ar šādu naudu pamatvajadzību nodrošināšanai pietiek. Pašiem patvēruma meklētājiem gan viedoklis dalās – vieni par piešķirto summu nesūdzas, citiem par to izdzīvot grūti.

Naudu skaidrā veidā izmaksā vienreiz nedēļā, tātad patvēruma meklētāja maciņā uzreiz nonāk 21 eiro. Tos var tērēt pēc sirds patikas, bet galvenokārt par šo naudu iegādāta pārtika un higiēnas preces.

Domājot par šā atbalsta palielināšanu, esot aprēķināts, ka ar šādu summu cilvēkam dienā būtu jāpietiek. Protams, ne luksusa dzīvei, bet pamatprecēm. Ar šo naudu vieglāk iztikt ģimenēm, bet grūtāk ir cilvēkiem, kuri patvēruma meklētāju centrā Mucenieki uzturas vieni paši.

Bežārs

Mums ir trīs eiro dienā. Esam pateicīgi, bet nevaram uzlabot dzīves apstākļus ar šādu naudu. Muceniekos veikals ir dārgs. Labāk braucam iepirkties uz Rīgu vai kilometru attālo Rimi.

22 gadus vecais Bežārs Afganistānā strādāja par žurnālistu. Tā kā viņš pagaidām nedrīkst strādāt, kamēr nav saņēmis statusa piešķīrumu, viņš sapņo par dienu, kad atkal varēs pats nopelnīt. Cerams, savā profesijā.

Savukārt 19 gadus vecā irākiete Dina, kura Muceniekos dzīvo kopā ar ģimeni, par piešķirto naudas summu nesūdzas. Meitene dzimtenē vēl paspēja absolvēt vidusskolu, un tagad viņa raugās universitātes virzienā. Ja viss izdosies, viņa vēlētos izmācīties par inženieri Rīgas Tehniskajā universitātē.

Šis ir vienīgais pabalsts, ko patvēruma meklētāji saņem no valsts. Palīdz arī cilvēku ziedojumi – gan naudas, gan mantu veidā -, bet transporta biļetes un pirmās nepieciešamas medikamentus apmaksā no projektu naudas.

Transports patvēruma meklētājiem nepieciešams, lai tiktu uz Rīgu uz latviešu valodas mācībām. Tās notiek divas, trīs reizes nedēļā. Savukārt pie pašiem mazākajiem Mucenieku iedzīvotājiem nāk brīvprātīgās audzinātājas, kuras valodu iemāca caur rotaļām.

Patvēruma meklētāju uzturnaudas apmērs nebija mainīts kopš 2003. gada, neraugoties uz preču un pakalpojumu cenu pieaugumu.

Video