Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas centrā liks stādīt jaunus

Pievienot komentāru
Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas centrā liks stādīt jaunus
Ilustratīvs foto. (Foto: LETA)

Saeima ceturtdien arī pievērsusies tam, lai Rīga būtu zaļāka – deputāti atbalstīja grozījumus likumā par Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanu. 

Izmaiņas paredz, ka gadījumā, ja Rīgas vēsturiskā centra vai tā aizsardzības zonā iet bojā vai tiek patvaļīgi nocirsts koks, zemes īpašniekam ir pienākums tā vietā iestādīt jaunu – līdzvērtīgu vai vērtīgāku koku.

“Nav daudz vēsturisko pilsētu, kuras ierakstītas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā vai nacionālā sarakstā. Ir Rīga, Kuldīga, Visbija un citas. Jāatzīst, ka diemžēl, par spīti šim UNESCO statusam, radusies virkne problēmu. Piemēram, Rīgā no 2010. līdz 2016. gadam izcirsti 500 koki,” norāda Saeimas deputāts Artis Gustovskis (V).

Atgādināsim, ka pēdējos mēnešos pilsētvides aktīvisti sabiedriskā kārtā ir stādījuši jaunus kokus Rīgas centrā nocirsto vai iznīkušo vietā, tādējādi protestējot pret Rīgas domes bezdarbību. Pašvaldība gan “neoficiāli” stādītos kociņus rauj ārā, uzskatot, ka tie var būt inficēti vai konkrētajai vietai nepiemēroti.

Šos likuma grozījumus var uzskatīt par Saeimas deputātu dunku Rīgas rātskungiem, kuri, viņuprāt, kūtri sakārto savu saimniecību. Jaunais likumprojekts papildināts arī ar normu par kultūrvēsturisku ēku saglabāšanu. Ja šādu namu vairs nav iespējams restaurēt un zudusi tā vēsturiskā vērtība, tā vietā pieļaujama tikai tāda paša izmēra un būvmateriāla ēkas celtniecība. Turklāt jāsaglabā autentiskās kultūrvēsturiskās vērtības. Lai jaunais regulējums stātos spēkā, tas Saeimā vēl jāapstiprina divos lasījumos.