Pastiprināti Covid-19 ierobežojumi: ar ko jārēķinās iedzīvotājiem?

9 komentāri

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka pēdējo septiņu dienu laikā atklāti 1004 Covid-19 inficēšanās gadījumi, kas ir par 44% vairāk nekā iepriekšējā nedēļā. Tas nozīmē, ka infekcijas izplatīšanās līkne stabili un diemžēl diezgan strauji turpina iet uz augšu un nekas neliecinot, ka tā varētu samazināties.

Arī mirstības ziņā esam sasnieguši to līmeni, kāds bija pavasarī augstākajā infekcijas izplatīšanās posmā. Līdz ar to valdība piektdien lēma paplašināt sejas masku lietošanu – no sestdienas tās būs jāvalkā visās sabiedriskajās telpās. Tāpat pastiprināti pulcēšanās ierobežojumi. Vienlaikus līdz 15. novembrim būs aizliegta bērnu ballīšu organizēšana, slidotavas, bērnu rotaļu laukumi, akvaparki, batutu parki un citas līdzīgas vietas.

Lasi vēl – Samazina pieļaujamo cilvēku skaitu privātos un publiskos pasākumos; plašāk būs jālieto sejas maskas

SPKC apkopotā informācija liecina, ka Covid-19 infekcija šobrīd visvairāk izplatās jaunu un ekonomiski aktīvu cilvēku vidū – vecuma grupā no 15 līdz 49 gadiem. Lielākie uzliesmojumi ir galvaspilsētā. Turklāt arvien vairāk cilvēku nespēj nosaukt avotu, kur infekcija ir iegūta, tas nozīmē, ka strauji pieaug infekcijas izplatīšanās sabiedrībā. Visvairāk izglītības iestādēs (30%), darbavietās (14%) un mājsaimniecībās (25%).

“Sociāli aktīvi cilvēki slimo tagad visbiežāk, un tas arī liecina par nepieciešamību strauji rīkoties. Indikators par nāves gadījumiem sasniedz maksimumu, kas bija pavasarī. Puse pacientu turpina apmeklēt darbavietu ar saslimšanas simptomiem, tas sakrīt ar datiem. Slimība kolektīvos izplatās visbiežāk – cilvēki turpina apmeklēt kolektīvu, neskatoties uz saslimšanas simptomiem. Nav universāla līdzekļa, lai apkarotu slimību – tie pasākumi, kas tiek pieņemti, ir efektīvi tad, kad tie veikti kompleksā.”

Reaģējot uz jau nekontrolēto infekcijas izplatību sabiedrībā, gan epidemiologi, gan amatpersonas vēršas pie sabiedrības ar aicinājumu nepakļauties aicinājumiem sabotēt valstī noteiktos ierobežojumus. Pēdējo dienu statistika apliecina, ka šāda vieglprātīga attieksme ved uz lielāku inficēšanās skaitu.

“Valdības pasākumu noteikumi vien nav tas, kas šo Covid-19 var samazināt. Tas, kas var samazināt, esam mēs ikkatrs, domājot, kā mēs varam ierobežot savus kontaktus, ierobežot vīrusam iespēju “pārlēkt” no viena uz otru – mazgāt rokas, ievērot distances un valkāt maskas. Ja mēs visu šo darīsim, varēsim savaldīt vīrusa izplatību. Visiem tiem, kuri var strādā attālināti, to arī darīt – ja tik var, strādājam attālināti neejam uz darbu lieki, ja varam strādāt mājās,” norāda premjers Krišjānis Kariņš (JV).

“Bezatbildīga, pašmērķīga izrādīšanās, iedrošinot cilvēkus nelietot maskas vai ignorēt ierobežojumu pasākumus, ved uz plašāku inficēšanos, uz to, ka būs jālieto striktāki ierobežojumi,” vērš uzmanību veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Redzot, ka iepriekšējie ierobežojumi nebija efektīvi, no sestdienas sejas maksas obligāti būs jāvalkā visās sabiedriskās vietās, tostarp arī tur, kur cilvēki atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās – teātros, kino, koncertos un citos pasākumos. Maskas būs jālieto gan saimniecisku, gan publisku pakalpojumu sniegšanas vietās – arī frizētavās, kafejnīcās. Pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus varēs pārtraukt, kad tiks novērsta nekontrolēta Covid-19 izplatība sabiedrībā.

“Lūdzu izpratni – šis ir visai mazs upuris, lai mēs, cerams, vienu trīs nedēļu laikā inficēšanos arī ģimenēs un draugu lokā ierobežojam. Maskas ir jāvalkā kopš rītdienas, tostarp arī pasākumos, kas ir ar personalizētām sēdvietām. No pirmdienas stājas spēkā organizēti pasākumi, kur šobrīd ir atļauta sēdvieta un personificēts dalībnieku skaits no 500 uz 300,” turpina veselības ministre.

Jaunie ierobežojumi paredz arī ierobežot pulcēšanos – publiskos pasākumos iekštelpās varēs pulcēties līdz 300 cilvēkiem, bet privātas ballītēs iepriekšējo 30 cilvēku vietā varēs sanākt 10 cilvēki. Vienlaikus līdz 15. novembrim būs aizliegta bērnu ballīšu organizēšana, slidotavas, bērnu rotaļu laukumi, akvaparki, batutu parki un citas līdzīgas vietas.

“No pirmdienas arī tiek piemēroti ierobežojumi bērnu izklaides vietām – pieskatīšanas istabām lielveikalos, bumbu istabām, un šis ierobežojums būs spēkā no pirmdienas līdz 15. novembrim, cerībā, ka šie ierobežojumi darbosies. No pirmdienas tiek ierobežotas arī studijas augstskolā, izņemot prakses un rezidentiem apmācības, kuras ir jānotur klātienē, šis ir nākamais ierobežojumu etaps,” skaidro Viņķele.

Par ierobežojumu ietekmi uz saslimstības mazināšanos varēs spriest, skatoties uz situāciju turpmākajās nedēļās. Tomēr jau tagad skaidrs, – ja sabiedrība turpinās ignorēt prasības – būs jālemj par nākamo ierobežojumu kārtu – vēl striktākiem ierobežojumiem, kas skars sabiedrības pulcēšanos.

9 komentāri