Pastendē iespējams apskatīt unikālu sporta motociklu kolekciju

0 Komentāru
Pastendē iespējams apskatīt unikālu sporta motociklu kolekciju
Foto: ekrānšāviņš no video

Talsu novada Pastendē aplūkojamā motociklu kolekciju tapusi teju 30 gadus, un vecākais eksponāts drīz svinēs savu 100. jubileju.

Motociklus sakrājis kādreizējais motosportists un treneris jelgavnieks Alfrēds Zamockis, kurš var lepoties arī ar prāvu radioaparātu, mūzikas instrumentu un sadzīves priekšmetu kolekciju.

Tomēr nozīmīgākā ekspozīcijas daļa ir sporta motocikli. “Šeit ir 29 motocikli, un katram savs mērķis ir bijis. Un ar lielām sāpēm kā pēc dzemdībām ir nākuši. Daži vieglāk, bet ir nākuši, un tādu nav nekur. Tas man liels prieks ir, ka izdevies saglabāt to gadu dvesmu, kas bija, un nekur nav tā,” atklāj Zamockis.

Pastendē izstādīti spēkrati, kas ražoti, sākot no 1925. gada. Kā stāsta bijušais sportists, kādreiz uz katrām sacensībām deva jaunu motociklu, taču pēc tam tie tika pārdoti vai atdoti lūžņos. Kad tika saprasta motociklu patiesā vērtība, Zamockis sācis tos kolekcionēt.

“Gribās, lai kolekcija pienācīgi saglabātos, es domāju, ka darīšu visu, lai saglabātu uz mūžiem. Teiksim tā, līdz apokalipsei. Pēc tam būs grūti saglabāt,” turpina kolekcionārs.

Pats Alfrēds vairs sacensībās nestartē, taču zināšanas par motosportu tiek nodotas jaunajai paaudzei – pēc sportista karjeras beigām Zamockis strādājis par instruktoru un Ozolniekos mācījis puikām, kā apieties ar dzelžiem.

“Izauguši tik daudz puikas, kas iemācījušies strādāt un vispār iet uz mērķi. Bija arī tur tādi, kas dzīvē vienmēr būs ar metālu saistīti. Un viņi pratīs daudz ko, ne tikai ar metālu, bet vispār dzīvos ar mērķi. Ir saprotams viņiem, ka dzīve tikai tāpēc ir dota, lai tu kaut ko sasniegtu. Katram ir sava misija. Un jādzīvo ir ar pilnu atdevi,” uzskata Zamockis.

Ar pilnu atdevi dzīvo arī pats Alfrēds. 75 gadus vecais motosporta veterāns visu mūžu bijis jelgavnieks, taču pavisam nesen pārcēlies uz Talsu novadu. Kā izrādās, dāmas dēļ! “Iznāca tā, ka es biju ekskursijā uz Talsiem un Talsos sastapu savu ābola otru pusīti. Un aizgāja tik tālu, ka es mainīju savu dzīvesvietu, jo šeit bija mana liktenīgā sieviete. Tas bija 3 gadi atpakaļ, tātad, 72… Nu, bet tāda dzīve.”

Un kopā ar Alfrēdu uz Pastendi atceļojuši arī visi 30 gadu laikā sakrātie motocikli. Gandrīz visi esot ar oriģinālajām detaļām un, kā saka Alfrēds: “Sit pa pederi un vari gāzt!”.
0 Komentāru