Komentāri

Ienākumu nevienlīdzību Latvijā varētu mazināt iedzīvotāju ienākumu nodokļa progresivitāte, ko īstenotu kopā ar sociālo atbalstu cilvēkiem ar zemiem ienākumiem. Tā pēc Latvijas nodokļu sistēmas izvērtēšanas secinājusi Pasaules banka.

Tā aprēķinājusi, ka ieviešot trīs līmeņu IIN skalu – 19%, 23% un 33% -, Latvija varētu gan mazināt nevienlīdzību, gan palielināt budžeta ieņēmumus.

Tikmēr Finanšu ministrijas rosinātā nodokļu reforma paredz mazināt Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi uz 20 procentiem. Savukārt šā brīža likme nodoklim – 23% būtu jāmaksā no ienākumu daļas, kas pārsniedz 45 000 eiro gadā. Pasaules banka atzīst, ka ar nodokļu reformu Latvija sper soļus progresivitātes virzienā, taču nevar atbildēt, cik lielā mērā tas palīdzēs mazināt ienākumu nevienlīdzību.

Pasaules banka Latvijas nodokļu sistēmas izvērtējumu veica pēc Laimdotas Straujumas valdības pasūtījuma un tas izmaksāja 300 000 eiro.

Kurus Pasaules bankas ieteikumus Finanšu ministrija ņēmusi vērā, izstrādājot nodokļu reformu, un kāpēc Latvijā šobrīd neesot iespējams panākt vienošanos par vēl straujāku nodokļu sistēmas progresivitāti, par to plašāk LNT Ziņās plkst. 20!

Lasi vēl